Κυριακή 02 Απρ 2017
Δόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο Ρεπορτάζ
Δόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο ΡεπορτάζΔόξα Λευκάδας - ΑΕΚ 64-68 Πλούσιο Φώτο Ρεπορτάζ

Διαιτητές και Έλλειψη Ηγέτη στα Δύσκολα Στέρησαν την Νίκη από την Δόξα που την Δικαιούνταν Η ΑΕΚ τα βρήκε δύσκολα στην έδρα της Δόξα Λευκάδας και χρειάστηκε την Αμέριστη Βοήθεια των Διαιτητών και ένα μεγάλο τρίποντο από τον Ρόκο Λένι Ούκιτς για να... καθαρίσει τη νίκη (64-68).Η αναμέτρηση ουσιαστικά δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον ούτε για τη γηπεδούχο Δόξα Λευκάδας που έχει χάσει και μαθηματικά την σωτηρία, ούτε για την ΑΕΚ που έχει «κλειδώσει» την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Έτσι, οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι τέλους για μία νίκη γοήτρου κι οι «κιτρινόμαυροι» για τη νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία μετά το χαμένο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στη διπλή παράταση και ενόψει playoffs.

Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς μπορεί να έκανε 4 λάθη, αλλά σταμάτησε στους 12 πόντους και έβαλε το κρίσιμο τρίποντο, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σταμάτησε στους 21 πόντους με 8 ριμπάουντ. Από την άλλη οι Μάρας και Χάρις είχαν από 23 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Μια φλύαρη και χαλαρή ΑΕΚ αγχώθηκε για να κερδίσει την ήδη υποβιβασμένη πλην όμως παθιασμένη Δόξα στη Λευκάδα με 68-64 για την 24η αγωνιστική - Κορυφαίος ο Μαυροκεφαλίδης, καθοριστικός ο Ούκιτς

Με κάζο φλέρταρε η ΑΕΚ στη Λευκάδα, αλλά έστω και στο τέλος κατάφερε να επιβληθεί 68-64 της Δόξας.

Ουδέποτε βρήκαν ρυθμό στο ματς οι «κιτρινόμαυροι», που δεν ξέφυγαν πέρα από το +8 και είδαν τους ήδη καταδικασμένους γηπεδούχους να προηγούνται στην τέταρτη περίοδο.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Ρόκο Ούκιτς στα 40’’ έκρινε το ματς για τη σίγουρα τρίτη «Ένωση», που είχε κορυφαίο τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ιβάν Μάρας με 23 και Άλεξ Χάρις με 18 πόντους ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους που έδειχναν να το θέλουν περισσότερο.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν αδυνατούσε να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση στο ξεκίνημα και οι γηπεδούχοι, παίζοντας δίχως άγχος, την αιφνιδίασαν. Με εξαίρεση ένα σύντομο προσπέρασμα από τρίποντο του ΜακΓκραθ (10-11), η Δόξα είχε ένα μικρό προβάδισμα που στις αρχές της δεύτερης περιόδου έφτασε και στο +7 (22-15). Ένα ξέσπασμα του Σάκοτα βοήθησε τους «κιτρινόμαυρους» να ξεκολλήσουν και ενάμιση λεπτό πριν το ημίχρονο βρέθηκαν στο +5 (31-36) δίχως όμως να ξεφύγουν μέχρι το ημίχρονο (36-38).

Αυτό συνέβη στις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν ο «ζεστός» Μαυροκεφαλίδης αύξησε την απόσταση στους οκτώ (36-44)από τους νεοφώτιστους, ωστόσο οι τελευταίοι με τον Μάρας να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό από το πρώτο μέρος απειλούσαν διαρκώς (45-47) και κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν (49-49).

Μάλιστα πέρασαν και μπροστά με τον Χάρις μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο (56-54). Τα τρίποντα από Λαρεντζάκη (56-59) και Μαυροκεφαλίδη (58-62) δεν αρκούσαν στην ΑΕΚ, αφού η Δόξα έβρισκε τρόπους να είναι μέσα στο ματς (63-64). Ένα-ακόμη για φέτος-μεγάλο τρίποντο του Ούκιτς οδήγησε την «Ένωση» στους τέσσερις, 63-67, στα 40’’ πριν το τέλος. Το άστοχο τρίποντο του Τσαλδάρη σήμανε και το τέλος της προσπάθειας των γηπεδούχων για την έκπληξη.

Πέρα από την Απαράδεκτη Διαιτησία

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ βρέθηκε σε άσχημη μέρα στην έδρα της Δόξας Λευκάδας, αλλά τελικά δεν το πλήρωσε. Λάθη, βιαστικές αποφάσεις στην επίθεση με τους Άλεξ Χάρις και Ιβάν Μάρας να κάνουν... ζημιά. Τελικά, έπειτα από ένα κλειστό παιχνίδι ο Ρόκο Λένι Ούκιτς ευστόχησε σε τρίποντο, ο Τσαλδάρης δεν απάντησε (63-67) κι η «Ένωση» κατάφερε να πάρει το «διπλό».

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σταμάτησε στους 21 πόντους με 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη σε 34:21.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Από τη μία ο Δεμερτζής είχε 1/7 σουτ, από την άλλη μεριά ο Μάικλ Ντίξον είχε μόνο 1/2 σουτ και 1 ριμπάουντ σε 18:22.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε, ο Βασιλειάδης πήρε το ριμπάουντ και ο Ούκιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 63-67. Ο Τσαλδάρης δεν κατάφερε να... απαντήσει και ο Σκοτ έστειλε στη γραμμή των βολών τον ΜακΓκραθ που έκανε το +5 (63-68 στο 39'36'').

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς δεν ήταν στην καλύτερή του μέρα, ωστόσο έβαλε το μεγάλο τρίποντο στο τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Δόξα ότι δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω, η ΑΕΚ από την πλευρά της ότι έδειξε κακό πρόσωπο κι όχι αντίδραση μετά το χαμένο ντέρμπι.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Παφίλης, Θεοδωρόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Σκορ 2, Ντόμπλας 8, Τσαλδάρης, Χάρις 18(1τρ., 8ριμπ., 8λ.), Μάρας 23(1), Άμποτ 5(1), Ντάουελ, Δεμερτζής 3(1), Γεωργάκης 3, Ταπούτος 2, Ψαθάς.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 12(2), Λαρεντζάκης 9(2), Νιούλεϊ, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 21(1τρ., 8ριμπ.), ΜακΓκραθ 4, Ελονού, Σάκοτα 9, Βασιλειάδης 3(1), Ντίξον 2.