Κυριακή 19 Μάρ 2017
Με... καυτό Τάλτον «διπλό» το Ρέθυμνο στην Πάτρα

Με τον Γκάρι Τάλτον να πετυχαίνει και τους 13 πόντους στον αγώνα στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης, το Ρέθυμνο Cretan Kings νίκησε στην Πάτρα τον Προμηθέα (84-80) και εδραιώθηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με δικαίωμα να «βλέπει» ακόμη και την 6η.

Ο Τάλτον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο τέλος, σημαντική συμβολή στη νίκη της κρητικής ομάδας, ωστόσο, είχαν, επίσης, ο Γουόλτερ Λέμον Τζούνιορ, που τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, ο οποίος σκόραρε 19. Ο Νίκος Βετούλας από τον πάγκο του Ρεθύμνου Cretan Kings νίκησε τον Προμηθέα, την ομάδα που άρχισε την φετινή σεζόν.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings με επιμέρους σκορ 8-1 σε διάστημα ενός λεπτού, με τους Ανδρέα Χριστοδούλου, Γούολτερ Λέμον Τζούνιορ να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους, ξέφυγε με 24-17, 1’ και 34’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η κρητική ομάδα είχε βρει ρυθμό και με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Ρόμπερτ Άρνολντ, Μιχάλη Καμπερίδη στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (31-21).

Ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και με σερί 10-0 με πέντε πόντους Μακένζι Μουρ, ισοφάρισε σε 31-31 στο 13’. Με γκολ φάουλ του Μουρ και καλάθι του Πέτρου Γερομιχαλού, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 36-32, με 4’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το Ρέθυμνο Cretan Kings ανέκτησε το προβάδισμα (43-42) 10’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου και μια βολή του Λέμον Τζούνιορ, αλλά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (44-43) μετά από λέι απ του Μουχάμεντ Φαγιέ σχεδόν με την εκπνοή.

Ο Προμηθέας με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Ανδρέα Παπαντωνίου, Λάκι Τζόουνς, ξέφυγε με 7 (59-52), 3’ και 56’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, όμως, η κρητική ομάδα με τρίποντο του Τόαρλιν Φιτζπάτρικ και γκολ φάουλ του Άρνολντ μείωσε στον πόντο (66-65), με 20’’ να απομένουν για το τέλος της περιόδου.

Με καλάθι του Τζόουνς στην εκπνοή του τρίτου δεκάλεπτου και δύο βολές του Τζερέλ Μπλάσινγκεϊμ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 70-65 στα πρώτα 34’’ της τελευταίας περιόδου. Το Ρέθυμνο Cretan Kings με πέντε σερί πόντους του Λέμον Τζούνιορ και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γκάρι Τάλτον, προσπέρασε με 75-71, με 5’ και 51’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Τάλτον είχε πάρει... φωτιά και με ένα ακόμη σουτ του έξω από τα 6,75 μέτρα και καλάθι μετά από διείσδυση, το Ρέθυμνο Cretan Kings, βρέθηκε στο +7 (83-76), 1’ και 30’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Προμηθέας με τρεις βολές του Τζόουνς μείωσε σε 83-80 με 51’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, αλλά ο Φαγιέ αστόχησε σε τρίποντο, 11’’ πριν το τέλος του ματς και ο Φιτζπάτρικ με μια βολή (84-80) με 3’’ να απομένουν για την λήξη, «σφράγισε» τη νίκη της κρητικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-43, 68-65, 80-84.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Αγγέλου): Γκίκας 7 (1), Μουρ 16 (1), Πέττας 2, Φαγιέ 16 (2), Σαρικόπουλος, Ντίκερσον, Τζόουνς 15 (2), Τόντιτς 11 (1), Παπαντωνίου 7 (1), Μπλάσινγκεϊμ 2, Γερομιχαλός 4.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Χριστοδούλου 7 (1), Λέμον 23, Αρνολντ 10 (1), Φιτζπάτρικ 21 (4), Σαφτεναάρ 2, Καμπερίδης 3 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Τάλτον 13 (3).

Νίκος Βετούλας (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Ηταν μια μεγάλη νίκη. Ξέραμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ physical ομάδα. Ο στόχος μας ήταν βγάλουμε τη μπάλα από τα χέρια του Γκίκα και του Μπλάσινγκεϊμ, αλλά και να καταφέρουμε να βρούμε λύσεις απέναντι στη δυνατή άμυνα των πολύ καλών περιφερειακών παικτών του Προμηθέα.

Θεωρώ ότι αντιδράσαμε σωστά στην πίεση των γηπεδούχων και εκμεταλλευτήκαμε και το γεγονός ότι ο Τάλτον ήταν ξεκούραστος στο β΄ ημίχρονο. Στο α΄ ημίχρονο οι περισσότερες ενέργειες πήγαν στον Λέμον, όμως όταν το παιχνίδι πηγαίνει σε πιο σκεπτόμενες καταστάσεις, ο Τάλτον ξέρει ίσως να τις διαβάζει καλύτερα. Παράλληλα, σήμερα έβαλε και πολλά καθοριστικά σουτ. Του είχαμε πει να είναι έτοιμος για να παίξει συνεχόμενα στο β΄ ημίχρονο.

Σε ό,τι αφορά εμένα, ένιωσα περίεργα αντιμετωπίζοντας τον Προμηθέα, καθώς ήμουν στο ξεκίνημα της χρονιάς στην ομάδα και είχα κάνει τις αρχικές της επιλογές. Είμαι ευχαριστημένος από το ότι νικήσαμε. Δεν μας νοιάζει η θέση 7 ή η θέση 8 στην τελική κατάταξη της κανονικής διάρκειας. Σημασία για εμάς είχε το να μπούμε στα πλέι-οφ. Η επιτυχία μας αυτή αποτελεί ένα έξτρα κίνητρο και μια επιβράβευση ταυτόχρονα για τη δουλειά μας».

Γουόλτερ Λέμον Τζούνιορ (μπασκετμπολίστας Ρεθυμνου Cretan Kings): «Γνωρίζαμε εξ αρχής ότι παίζουμε απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα, οπότε έπρεπε να είμαστε επιθετικοί και μαχητικοί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η νίκη που πετύχαμε μας χαροποιεί καθώς είχε θέσει ως στόχο να μπούμε στα πλέι-οφ και πλέον συνεχίζουμε την προσπάθεια με πολύ καλή ψυχολογία».

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Προμηθέα): «Εγινε ένα περίεργο παιχνίδι. Δεν ανταποκριθήκαμε. Το Ρέθυμνο κέρδισε δίκαια. Ο αντίπαλός μας ήρθε με μια συγκεκριμένη τακτική και την επέβαλε πλήρως. Είδαμε πολλές καταστάσεις από το Ρέθυμνο στο ένας εναντίον ενός και πολλά τρίποντα. Προσπαθήσαμε μεν να ανταπεξέλθουμε, αλλά δεν τα καταφέραμε. Το θέλαμε πάρα πολύ, όμως αυτό ανέπτυξε προβλήματα στο παιχνίδι μας και φάνηκαν κάποια πράγματα όταν οι καταστάσεις στραβώνουν.

Και η ήττα και η νίκη είναι θέμα παιχνιδιού. Το θέμα είναι αν παίζεις μαζί στη νίκη και αν παίζεις μαζί στην ήττα. Δεν πρέπει να είσαι ούτε υπερβολικά απαισιόδοξος, ούτε υπερβολικά αισιόδοξος. Παρότι πετύχαμε τον στόχο της παραμονής, δείχνουμε αδυναμίες για να κάνουμε το επόμενο βήμα. Ο τρόπος παιχνιδιού του Ρεθύμνου ανέδειξε τη μη ομαδικότητά μας. Το μπάσκετ παράγει πολλά ''εγώ''. Πρέπει με κάποιες συζητήσεις που θα κάνουμε να υπάρχει μια δέσμευση και στο ''εμείς''».

Νώντας Παπαντωνίου (μπασκετμπολίστας Προμηθέα): «Δυστυχώς το αποτέλεσμα που θέλαμε δεν ήρθε. Η αλήθεια είναι ότι το Ρέθυμνο άξιζε τη νίκη. Στο μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού έπαιξε καλύτερα από εμάς. Δε καταφέραμε να σταματήσουμε τον Λέμον.

Είναι μια κακή ήττα για εμάς. Θέλαμε πάρα πολύ να πάρουμε αυτό το παιχνίδι για να κάνουμε το βήμα παραπάνω. Ο κόουτς έχει δίκιο σε αυτά που λέει. Πετύχαμε μεν το δύσκολο στόχο της παραμονής, όμως τώρα που βάλαμε σαν δεύτερο στόχο να κάνουμε το βήμα παραπάνω δεν ήμασταν αντάξιοι των προσδοκιών. Δεν πιστεύω ότι θα ισοβαθμίσουμε με το Ρέθυμνο. Συνεχίζουμε την προσπάθεια για τα πλέι-οφ».