Κυριακή 19 Μάρ 2017
Καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πέρασε από την Ήλιδα

Με επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο 45-21, η ΑΕΚ πέρασε από το κλειστό της Ήλιδας (89-63 τον Κόροιβο) και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό. Είναι, επίσης, η πρώτη νίκη της Ένωσης με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο στον πάγκο της.

Η Ένωση βελτιώθηκε σημαντικά στην άμυνα της στο δεύτερο μέρος και από την άμυνα βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και επιθετικό ρυθμό. Πρώτοι σκόρερ της ΑΕΚ ήταν οι Ντούσαν Σάκοτα (18 πόντοι), Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (15), ο οποίος μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα το ματς και με τρίποντο του Τόντρικ Γκότσερ, προηγήθηκαν με 10-6 στο 6’. Η Ένωση γρήγορα ισορρόπησε την κατάσταση με πρωταγωνιστές τους Σάκοτα, Μαυροκεφαλίδη και με τρίποντο του αρχηγού της προηγήθηκε με 30-23, 2’ και 25’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ο Κόροιβος, ωστόσο, με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με γκολ φάουλ του Έρικ ΜακΛέναν ισοφάρισε σε 34-34, με 4’ και 48’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ με καλάθι του Ντόνι ΜακΓκραθ και μια βολή του Δημήτρη Χαριτόπουλο, προηγήθηκε με 41-37 στο 18’, αλλά οι γηπεδούχοι με καλάθι και τρίποντο του Αντώνη Μιχάλογλου προσπέρασαν με 42-41, με 1’ και 7’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Η Ένωση τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα (44-42) με τρίποντο του Ρόκο Λένι Ούκιτς, 44’’ πριν την λήξη.

Ο Κόροιβος με δύο καλάθια των Γκότσερ, Μαρκέλ Σταρκς, πέρασε μπροστά στο σκορ με 50-49 στο 23’. Με δύο βολές του Γκότσερ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά στον αγώνα με 52-51, 4’ και 21’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση στην άμυνα τους και με σερί 10-0 με τέσσερις πόντους του Μαυροκεφαλίδη, ξέφυγε με 61-52, με 2’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Με νέο σερί, αυτή την φορά 14-0 σε διάστημα σχεδόν τεσσάρων λεπτών, με τους ΜακΓκραθ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη να πετυχαίνουν από πέντε πόντους με ένα τρίποντο, η Ένωση, δημιούργησε διαφορά 21 πόντων (75-54), 7’ και 21’’ πριν το τέλος του αγώνα. Στο τελευταίο δίλεπτο της συνάντησης, η ΑΕΚ προηγήθηκε ακόμη και με 25 πόντους (84-59, 86-61).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-44, 54-68, 63-89.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής ΑΕΚ): «Καταρχήν να δώσω συγχαρητήρια στον Κόροιβο, στους παίκτες, στη διοίκηση, στους προπονητές και ιδιαίτερα στον Ντίνο Καλαμπάκο, γιατί έχουν κάνει τεράστιες προσπάθειες και τους εύχομαι καλή επιτυχία. Συγχαρητήρια και στον κόσμο της ΑΕΚ και τους ευχαριστούμε που μας ακολουθεί παντού.

Σε ότι αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά κάναμε καλή δουλειά, με πολλά ελεύθερα σουτ. Στην άμυνα όμως ήμασταν απαράδεκτοι. Ο Κόροιβος έχει καλά επιθετικά ταλέντα, αλλά εμείς δεν βγάλαμε ενέργεια και δεν παίξαμε με επαφές. Στο δεύτερο ημίχρονο ακολουθήσαμε το πλάνο μας, παίξαμε άμυνα, με επαφές και σκοράραμε».

Μπραντ Νιούλεϊ (μπασκετμπολίστας ΑΕΚ):«Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς και ήταν μία δύσκολη νίκη. Ήταν ένα παιχνίδι δύο ημιχρόνων. Στο πρώτο ημίχρονο δεν τα πήγαμε καλά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε αυτά που έπρεπε και πήραμε τη νίκη».

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Σε ότι αφορά εμάς, η εμφάνιση αυτή μας αφήνει μία πικρία για την έκταση της διαφοράς, γιατί για 27 λεπτά ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί και η διαφορά μας αδικεί. Στη συνέχεια μας εγκατέλειψαν οι δυνάμεις μας. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί και καλά διαβασμένοι και κάναμε λίγα λάθη σε συνδυασμό και με τον όγκο των παιδιών της ΑΕΚ. Παλέψαμε σκληρά και γερά. Αλλά ήταν σημαντική η εξάντληση στα τελευταία 12 λεπτά. Παλέψαμε αλλά δυστυχώς προδοθήκαμε από τις δυνάμεις μας.

Η ζωή βέβαια συνεχίζεται, αλλά έχουμε άλλα τέσσερα παιχνίδια. Εμείς είμαστε καταδικασμένοι σε κάθε παιχνίδι να προσπαθούμε να πάρουμε τις όποιες πιθανότητες για να κάνουμε τη νίκη. Όσο δεν κάνουμε τις δύο νίκες θα κυνηγάμε το όνειρο.

Και για να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν έχει να κάνει με το ρόστερ. Μπορεί να έχουμε μία φθηνή ομάδα, αλλά όχι κακή. Έχουμε εμπιστοσύνη στα παιδιά και πρέπει να λήξει αυτή η ιστορία με το ‘μικρό ρόστερ’. Με τα χρήματα που ξοδεύουμε είναι μια χαρά και δεν πρέπει να αδικούμε τις προσπάθειες των παιδιών, γιατί έχουν κάνει πολλά γι’ αυτή την ομάδα και μην ξεχνάμε ότι αυτή η ομάδα έχει κάνει επτά νίκες.

Σε ότι αφορά το Μιλουτίνοσβιτς, είναι απαραίτητος και μεγάλο εργαλείο για την ομάδα, αλλά εδώ και δέκα ημέρες είχε τραυματιστεί και επειδή έρχονται σημαντικότερα παιχνίδια, αν και έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, θεωρήσαμε ότι έπρεπε να τον προφυλάξουμε σήμερα».

Γιάννης Σαχπατζίδης (μπασκετμπολίστας Κοροίβου): «Καταρχήν συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Εμείς σήμερα παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν ανταγωνιστικοί στο δεύτερο όμως όχι. Η ΑΕΚ είχε γεμάτο ρόστερ και δυστυχώς ήρθε η ήττα για εμάς. Τώρα, πρέπει να βάλουμε το κεφάλι κάτω και να δουλέψουμε όσο πιο σκληρά γίνεται από εδώ και πέρα».