Σάββατο 11 Φεβ 2017
Δεν μπόρεσε ο Προμηθέας κόντρα στον Άρη

Ανταγωνιστικός μέχρι το 26΄ της αναμέτρησης με τον Άρη στην Θεσσαλονίκη για την 17η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basκet League, ήταν ο Προμηθέας, όμως δυστυχώς στην συνέχεια ξέμεινε από δυνάμεις, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 80-64.

Από τη γ΄ περίοδο και έπειτα ο Άρης ανέβασε ρυθμούς και πίεσε στην άμυνα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να βραχυκυκλώσει και να χάσει την επαφή με το σκορ. Πλέον, οι «Προμηθείς» στρέφουν τα βλέμματά τους στο μεγάλο ντέρμπι της Τετάρτης («Τόφαλος», 5μ.μ.) με τον Απόλλωνα.

Στην α΄ περίοδο του αγώνα με τον Άρη ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός, όμως στο β΄ 10λεπτο ο Άρης έκανε καλύτερη δουλειά και με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις 2/12 τρίποντα, οι Θεσσαλονικείς πήγαν στα αποδυτήρια με +13.

Στη γ΄ περίοδο, ο Γκίκας άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα και ο Προμηθέας μείωσε σε 42-38 στο 26΄ με ένα επί μέρους σκορ 2-11. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Κάμινγκς βοήθησε τον Άρη να ξαναπιάσει διψήφια διαφορά πόντων (57-44 στο 29΄).

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Άρης δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε δίποντα (47% έναντι 38%), τρίποντα (40% έναντι 24%), ριμπάουντ (43-35), αλλά και στις ασίστ (17-11).

Αναλυτικά: ΑΡΗΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 80 – 64.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-27 (ημιχ.), 57-46, 80-64.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 15 (3/6τρ), Κάμινγκς 16 (2), Γιάνκοβιτς 8 (2), Καββαδάς 10 (6ρ.), Ντραγκίτσεβιτς 5 (1τρ., 5ρ.), Ξανθόπουλος 1, Φλιώνης, Ζάρας 7 (1/6τρ.), Μούρτος 6, Σίμτσακ, Τζάκσον 12 (7ρ., 3ασ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Αγγέλου): Μπλάσινγκειμ 15 (2/7τρ.), Φαγiέ 8 (2), Ντίκερσον 2, Τζόουνς 7 (1τρ., 5ρ.), Μουρ 8, Παπαντωνίου 1, Γκίκας 10 (1τρ., 5ρ.), Πέττας 2, Γερομίχαλος 5 (5ρ.), Τόντιτς 6, Σαρικόπουλος.