Σάββατο 11 Μάρ 2017
Βαριά ήττα για τον Κόροιβο

Η ομάδα του Χρήστου Σερελή πήρε άνετη νίκη στο κλειστό του Λαυρίου με 93-63, απομακρύνθηκε κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού και πλέον υπερτερεί έναντι του σημερινού αντιπάλου της σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού το Λαύριο κάλυψε την διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο (89-86).

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 48-26, 80-49, 93-63.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο το Λαύριο «άνοιξε» σιγά-σιγά τη διαφορά, η οποία ήταν εννέα πόντοι στη λήξη της πρώτης περιόδου (22-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 12-0 και προηγήθηκαν 35-16 στο 14΄, ενώ με τρίποντο του Αθανασούλα το Λαύριο απέκτησε προβάδισμα 21 πόντων (38-17).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν έως την ανάπαυλα αυτή τη μεγάλη διαφορά, η οποία ήταν 22 πόντοι (48-26), και στο δεύτερο μέρος συντήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα που έφτασε ακόμη και τους 34 πόντους (87-53), 5 λεπτά και 49 δεύτερα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Διαιτητές: Σώμος, Γεωργιάδης, Μαγκλογιάννης

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Χάμιλτον 11 (1), Έβανς 15, Γκρέι 11 (3), Στεφανίδης 2, Μπολντς 13, Πάντερ 15 (2), Τσίρος, Αθανασούλας 11 (2), Περράκης 2, Κακλαμανάκης 7, Νίξον 6, Γιαννακόπουλος.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (3), Σταρκς 18, Μακ Κλέλαν 13 (2), Σαχπατζίδης, Πόλαρντ 9, Μιχαλογλου 1, Σανέ 3, Χατζηνικόλας 5 (1), Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης 3.