Κυριακή 03 Ιούν 2018
Σφαιρόπουλος: «Ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα»

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έμεινε πλήρως ικανοποιημένος από τη νίκη του Ολυμπιακού μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού και το 1-0 στη σειρά της Stoiximan.gr Basket League.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» στη συνέντευξη Τύπου:

«Ήταν ένα παιχνίδι που από την αρχή ήταν ντέρμπι. Ξεκινήσαμε αρκετά καλά στα πρώτα πέντε λεπτά, είχαμε ένα ελαφρύ προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός από το 5-10 ηταν καλός κι έπαιξε το παιχνίδι που του αρέσει. Δεχτήκαμε 17 πόντους σε αυτό το πεντάλεπτο και 26 πόντους στην πρώτη περίοδο. Μετά την πρώτη περίοδο μείναμε πιστοί στο πλάνο μας και δεχτήκαμε μόλις έξι πόντους. Ήταν μία μεγάλη επιτυχία ότι κρατήσαμε τόσο χαμηλά τον Παναθηναϊκό. Όταν το κάνεις έχει περιθώρια για θετικό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, στην τρίτη περίοδο μας κράτησε η άμυνά μας. Νομίζω ότι στην τέταρτη περίοδο διαβάσαμε καλά το παιχνίδι. Παίξαμε ποιοτικό και μπασκετικό παιχνίδι. Διαβάσαμε καλά το παιχνίδι και είχαμε καλή συγκέντρωση, ψυχραιμία, καλό διάβασμα και πήραμε τη νίκη. Κρατήσαμε τον Παναθηναϊκό στις οκτώ ασίστ με τον τρόπο που παίξαμε. Δεν έβαλαν εύκολους πόντους. Πρέπει να ξεχάσουμε γρήγορα αυτό το παιχνίδι. Είναι αρκετά έμπειροι για να ξέρουν ότι δεν έχει γίνει τίποτα. Κάναμε απλά το 1-0. Παίζουμε με πολύ καλή ομάδα».

Για το γεγονός ότι είχε καθαρό μυαλό ο Ολυμπιακός: «Ασχοληθήκαμε μόνο με το μπάσκετ και κάναμε αυτό που έπρεπε».

Για τη μέτρια εμφάνιση Σπανούλη και Πρίντεζη: «Όλοι όσοι έπαιξαν πρόσφεραν στην ομάδα. Ακόμα και ο Μπόγρης που μπήκε για λίγα λεπτά, βοήθησε την ομάδα. Για μένα το πιο σημαντικό είναι αυτοί που παίζουν να ακολουθούν το πλάνο. Δεν με ενδιαφέρει ποιος θα βάλει πόντους. Με ενδιαφέρει να κερδίζει η ομάδα και να παίζει σωστά».