Σάββατο 08 Δεκ 2018
Ωραία η ΑΕΚ και διπλό επί του Άρη

Η Ένωση επικράτησε με 81-77

Σημαντική νίκη στη Θεσσαλονίκη πήρε η ΑΕΚ το Σάββατο (8/12), κερδίζοντας 81-77 τον Άρη για την 8η αγωνιστική της Α1.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχει πλέον ρεκόρ 6-2, σε ένα ματς που ήταν σαφώς καλύτερη σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκειά του και μπορούσε να το «καθαρίσει» πιο εύκολα.

Η Ένωση έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +6 (33-39), ενώ στο 30' το προβάδισμά της είχε φτάσει τους 9 πόντους (52-61).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν σε 79-77 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Σάκοτα από τη γραμμή των βολών σφράγισε το διπλό του «Δικεφάλου».

Χάντερ και Γκρίφιν οι πρώτοι σκόρερ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Άρη, που έχει ρεκόρ 2-6, ο Μποχωρίδης ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Σλαφτσάκης 1, Μποχωρίδης 24 (4), ΜακΓκι 6, Μπελ 7 (1), Νταλό 7 (1), Βεργίνης 3 (1), Φλιώνης 2, Χρηστίδης 3 (1), Τζόουνς 15 (2), Κάιζερ 9 (1).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 10 (1), Τσαλμπούρης 5 (1), Χάντερ 16, Γκρίφιν 14 (2), Σαντ-Ρος, Μωραΐτης 2, Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 13 (1), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 10, Ράταν-Μέις.