Sunday 21 Apr 2019
θυ
Click to enlarge

Η ταυτότητα της 25ης αγωνιστικής της Α1

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε ο Ολυμπιακός στην Α1, κερδίζοντας το Σάββατο (20/4) με 76-67 την ΑΕΚ.

Το ματς στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την 25η αγωνιστική της Α1 δεν είχε κατ’ ουσίαν βαθμολογικό ενδιαφέρον, ενώ αμφότεροι οι αντίπαλοι παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες (ο νεοαποκτηθείς Γιορκ και οι τραυματίες Θίοντορ, Ματσιούλις και Καββαδάς δεν ήταν παρόντες για τους γηπεδούχους, οι τραυματίες Σπανούλης, Στρέλνιεκς και Πρίντεζης δεν ήταν στα πλάνα του Ντέιβιντ Μπλατ, όπως βέβαια και ο… φευγάτος Τουπάν).

Για τους Πειραιώτες ντεμπούτο έκανε ο νεοαποκτηθείς Τσέρι σημειώνοντας 8 πόντους, σε ένα παιχνίδι όπου ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και στα 40 λεπτά, φτάνοντας δίκαια στο διπλό.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το α’ ημίχρονο στο +3 (36-39), για να παίξουν σπουδαία άμυνα στη συνέχεια της αναμέτρησης και να φτάσουν στο τελικό +9, έχοντας φτάσει τη διαφορά και στους 13 πόντους (61-74).

Ο Μιλουτίνοφ με 14 πόντους και 18 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, στους 16 σταμάτησε ο Λαρεντζάκης για την Ένωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 36-39, 50-57, 67-76

AΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 8 (2), Χάντερ 10, Γκρίφιν 2, Σαντ-Ρος 8 (2), Μωραΐτης, Λαρεντζάκης 16 (3), Γιαννόπουλος 9 (3), Τσαλμπούρης, Τζέιμς 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ 13 (1), Μιλουτίνοφ 14, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 5, ΛεΝτέι 13, Μπόγρης, Γουίλιαμς-Γκος 12 (1), Τσέρι 8.