Saturday 04 May 2019
θυ
Click to enlarge

Εξ αναβολής νίκη με 95-74 επί του Κολοσσού, που υποβιβάστηκε οριστικά

Τoμέλλον του Ολυμπιακού στην Α1 είναι αβέβαιο, αλλά το απόγευμα του Σαββάτου (4/5) οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την υποχρέωση και νίκησαν με 95-74 τον Κολοσσό σε εξ αναβολής ματς της 22ης αγωνιστικής.

Το ΣΕΦ ήταν άδειο, καθώς ήταν δεν ήταν 500 οι οπαδοί των γηπεδούχων που βρέθηκαν στις εξέδρες, την ίδια στιγμή που οι Ροδίτες υποβιβάστηκαν οριστικά, όπως και αναμενόταν άλλωστε.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησαν νωθρά, όπως προκύπτει από το 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να πάνε με +10 στα αποδυτήρια (45-35) και να ανεβάσουν… στροφές στο β’ ημίχρονο.

Σταδιακά η διαφορά αυξήθηκε και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο τελικό +21, σε ένα ματς που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ οι πρώτοι σκόρερ των νικητών με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ο Πίνκστον με 18 πόντους ξεχώρισε για τους νησιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-35, 71-53, 95-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μπλατ): Πρίντεζης 13 (1), Βεζενκοφ 18, Μιλουτίνοφ 17, Παπανικολάου, Μάντζαρης 9 (3), Αγραβάνης 2, Μπόγρης 3, Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), ΛεΝτέι 14, Τσέρι 8.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ(Κουφός): Μαυροειδής 10, Τσούπκοβιτς 6 (1), Δημάκος, Μπράουνινγκ 6, Λι 16 (2), Γεωργάκης, Γεωργαλής 6 (2), Παπαδάκης 12 (4), Πίνκστον 18, Ντεμπς.