Κυριακή 16 Δεκ 2018
Α2: Απόλυτο αφεντικό ο Ιωνικός, σπουδαία διπλά για Αγιά και Τρικούπη, ανάσα για Εθνικό

Στις νίκες επέστρεψε ο Ιωνικός Νικαίας, ο οποίος πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Παραμένει στην κορυφή ο Ηρακλής που νίκησε τον Κόροιβο. Εκτός έδρας νίκες για Ερμή Αγιάς και Χαρίλαο Τρικούπη κόντρα σε Μαρούσι και Αμύντα αντίστοιχα. Έχει ακόμα σφυγμό ο Εθνικός.

Αγωνιστική με πολλές εκτός έδρας νίκες ήταν η 10η, η οποία ολοκλήρωσε και το 1/3 του φετινού πρωταθλήματος. Η κορυφή δεν άλλαξε, με τον Ηρακλή να παραμένει μόνος πρώτος, ενώ το διπλό του Ιωνικού στο Αιγάλεω, διατήρησε την ομάδα της Νίκαιας στη 2η θέση. Ένας μικρός... χαμός επικρατεί από εκεί και έπειτα, μιας και 6 ομάδες ισοβαθμούν και δείχνουν ότι θα είναι αυτές που θα δώσουν τη μάχη για τα Playoffs.

Επιστροφή στις νίκες με στυλ

Πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ιωνικός Νικαίας επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων, επικρατώντας στο ντέρμπι της αγωνιστικής με 78-89. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλαξεκίνησαν εκπληκτικά τον αγώνα και βρέθηκαν από νωρίς να προηγούνται με διαφορά στο σκορ, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με +10. Στο β’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Κουκά που πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, όμως ο Ιωνικός διατηρούσε το υπέρ του σκορ. Στο γ’ δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι βρήκαν στο πρόσωπο του νεοαποκτηθέντα, Λουκά Μαυροκεφαλίδη, τον άνθρωπο τους, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, με το 54-71 να αποτελεί και μία εκ των μεγαλύτερων διαφορών του αγώνα. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, ο Ιωνικόςείχε κατεβάσει στροφές, με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 78-89. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Λουκά Μαυροκεφαλίδη, με τον διεθνή φόργουορντ/σέντερ στην παρθενική του εμφάνιση με τη φανέλα του Ιωνικού να πετυχαίνει 20 πόντους με 7 ριμπάουντ. Πολύ καλός για ένα ακόμα παιχνίδι και ο Καράμπουλας με 17 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Με φόρα από τον Ιωνικό

Την 6η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα και συνολικά 9η σε 10 αγώνες πανηγύρισε ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε του Κοροίβου με 78-68 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο «γηραιός», ο οποίος ερχόταν με… σπασμένα φρένα από τη νίκη κόντρα στον Ιωνικό μεσοβδόμαδα, κλήθηκε να αντιμετωπίσει μία από τις πλέον μαχητικές ομάδες της κατηγορίας. Αυτό έδειξε άλλωστε και το α’ δεκάλεπτο, όταν οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και παρά το αρχικό 17-9, ένα σερί 6-13, έφερε τον Κόροιβο σε απόσταση βολής στο τέλος της περιόδου. Το β’ δεκάλεπτο ήταν και αυτό που δημιούργησε ουσιαστικά τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το επιμέρους 20-11 έφερε το σκορ στο 43-33, με τον Πολυτάρχου να βρίσκεται σε… φρενήρη ρυθμό, πετυχαίνοντας συνολικά 23 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.  Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Κώστα Σορώτου ισορρόπησαν την κατάσταση, όμως δεν κατάφεραν ποτέ να πλησιάσουν στο σκορ, με το τελικό 88-78 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα με τους Θεσσαλονικείς να πανηγυρίζουν μία ακόμα νίκη.

Ζει το όνειρο του

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Αμαρουσίου πέτυχε ο Ερμής Αγιάς, ο οποίος επιβλήθηκε της ομάδας από τα Βόρεια Προάστια με 74-82. Μπορεί το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά να φαινόταν αμφίρροπο, όμως η συνέχεια άνηκε στους Θεσσαλούς, οι οποίοι με το επιμέρους 14-22 άνοιξαν τη διαφορά και μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-38. Στο γ’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Κώστα Κεραμιδά ισορρόπησαν το σκορ και με τους Ξυδάκαι Στασινό κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά  και ισοφαρίσουν σε 53-53, όμως το τρίποντο του Τσιαμπαλή στο φινάλε έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ερμή. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Ερμή να είναι κυρίαρχος στο κλειστό του Αγ. Θωμά και να βρίσκεται ακόμα και με +10 στο σκορ (62-72), με το Μαρούσι να μην μπορεί να ακολουθήσει σε αυτούς τους ρυθμούς, με αποτέλεσμα να έρθει ένα πολύ σπουδαίο διπλό για τον Ερμή, ο οποίος είναι πλέον μόνος 3ος στη βαθμολογία. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ρίχαρντ Κούκσιτς με 27 πόντους και 4 ριμπάουντ. Άγγιξε για ένα ακόμα παιχνίδι σχεδόν το... τέλειο ο Νέστορας Κόμματος με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ανάσα ζωής και με διπλό

Τις δυνατότητες του με τον Ντίνο Καλαμπάκο στον πάγκο του έδειξε ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Αμύντα με 68-83. Οι δύο ομάδες κονταροχτυπήθηκαν στα ίσα στα πρώτα λεπτά, με καμία από τις ομάδες να μην ξεφεύγει στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα. Η διαφορά στο σκορ άνοιξε στο β’ δεκάλεπτο, όταν το επιμέρους 13-22, δημιούργησε μία διψήφια διαφορά πόντων για τον Χαρίλαο Τρικούπη, ο οποίος είχε τον απόλυτο έλεγχο χάρη στον Στεφάν Τζόρτζεβιτς που είχε τον απόλυτο έλεγχο κάτω από το καλάθι. Ο έμπειρος σέντερ πέτυχε συνολικά 19 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Στάθη Παπαδιονυσίου που πέτυχε ισάριθμους πόντους και μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά στο β’ ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν χωρίς αποτέλεσμα. Από τον Αμύντα εκφράστηκαν έντονα παράπονα για τη διαιτησία μετά το τέλος του αγώνα, τονίζοντας ότι η διαιτητική τριάδα βοήθησε στο τελικό αποτέλεσμα.

Μπορούν φέτος ψηλά

Τη δεύτερη σερί νίκη της πέτυχε η Καστοριά, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Ψυχικού με 62-65 και έπιασε την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη βαθμολογία. Μπορεί το Ψυχικό να ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και να βρέθηκε μπροστά στο τέλος της α’ περιόδου και συνολικά στο α’ ημίχρονο, όμως οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλαπλήρωσαν εκ νέου το κακό τους γ’ δεκάλεπτο, με την Καστοριά να έχει επιμέρους σκορ 11-21 και να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με 48-53. Το φινάλε του αγώνα ήταν εκπληκτικό με τους γηπεδούχους να παλεύουν για την ανατροπή χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τους παίκτες του Νίκου Καραγιάννη να φεύγουν με ένα πολύ σημαντικό διπλό που τους βάζει στο παιχνίδι για τη μάχη των playoffs. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Θωμά Αμπαρά με 16 πόντους και 4 ασίστ.

Πάλεψε ο Απόλλωνας, πήρε τη νίκη η Καρδίτσα

Την έκτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Καρδίτσα, η οποία νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών με 91-84. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από νωρίς να επιβάλλουν το ρυθμό τους και χάρη στην υπεροχή που είχαν κοντά στο καλάθι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενοι με +12 (46-34). Παρόλα αυτά ο Απόλλωνας έδειξε το… βάρος που κουβαλά η φανέλα του και με ένα επιμέρους 24-31 στο γ’ δεκάλεπτο μείωσε τη διαφορά, ενώ στο φινάλε του αγώνα πήγε να κάνει μία επική ανατροπή, φτάνοντας το σκορ ακόμα και στο 82-80, όμως ο Γράβας είχε αντίθετη γνώμη και με τους πόντους του χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Τζήμα. Ο Γράβας ήταν και εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης με 15 πόντους, ενώ 18 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Σαριμπαλίδης.

Βρίσκει την ηρεμία του

Εύκολο ήταν το απόγευμα του Ιπποκράτη Κω κόντρα στην Καβάλα, με τους νησιώτες να επικρατούν με 77-63 και να παραμένουν σε τροχιά playoffs, όπως είχαν θέσει από την αρχή αυτό το στόχο. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται από νωρίς στο σκορ, ενώ το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά με +12 (45-33). Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους ιδανικότερους οιωνούς, με τον Ιπποκράτηνα κρατά την Καβάλα μόλις στους 11 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να παλεύουν να μειώσουν τη διαφορά στο φινάλε, όταν πλέον είχαν κριθεί όλα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ιπποκράτη ο… αειθαλής Κώστας Χαρίσηςπου πέτυχε double double με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Γιάννης Χατζηνικόλας με 20 πόντους.

Έχει σφυγμό

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Εθνικός, ο οποίος επικράτησε της Ευρώπης Πευκοχωρίου με 84-80. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την έκπληξη της αγωνιστικής, μιας και μπορεί πριν τον αγώνα το Πευκοχώρι να ήταν το φαβορί, όμως οι Πειραιώτες έδειξαν ότι μπορούν να δώσουν την μάχη για την παραμονή. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Τζίμης με 25 πόντους, ένα ακόμα double double πέτυχε ο Νίκολα Στανόγεβιτς με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Έντονα παράπονα για τη διαιτησία εξέφρασε μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση των φιλοξενούμενων.