Τετάρτη 20 Σεπ 2017
Νικηφόρα πρεμιέρα η Παναχαϊκή, 1-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή επέβαλλε τον ρυθμό της και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελευθεριάδη στο 79', επικράτησε με σκορ 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας για τον 8ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παναχαϊκή και Αναγέννηση Καρδίτσας συμμετέχουν στον 8ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας μαζί με τους Παναθηναϊκό και ΑΕΛ, επομένως η μεταξύ τους αναμέτρηση ήταν εξόχως σημαντική για όποιον ήθελε να έχει ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης.

Οι Αχαιοί ήταν αυτοί που πήραν τελικά το τρίποντο, σε ένα ματς που ήταν ενδιαφέρον έως το τέλος, με καλό ρυθμό, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως ήταν το πρώτο επίσημο των ομάδων για τη νέα σεζόν.

Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, με εκατέρωθεν ευκαιρίες αλλά χωρίς γκολ και την Παναχαϊκή να επιβάλλει τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ, με την επιμονή τους να επιβραβεύεται στο 79' όταν ο Ελευθεριάδης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Στεργίδης από τον Ποζατζίδη.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις μετά το 60' και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τον βαθμό της ισοπαλίας από τη στιγμή που έμειναν πίσω στο σκορ.Με μια ασυνήθιστη φάση ξεκίνησε το ματς, όταν μόλις στο 2' ο Μπουτζίκος λίγο έλειψε να σκοράρει ένα απίστευτο αυτογκόλ σε προσπάθεια του να απομακρύνει, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει κόρνερ. Από την εκτέλεση, ο Τζέκος στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους περισσότερο ζωηρούς στον αγωνιστικό χώρο και τους γηπεδούχους να μην έχουν μπει αποφασιστικά στο ματς. Σταδιακά η Παναχαϊκή ισορρόπησε και με τον Πολίμο έφτασε κοντά στο γκολ στο 17', όμως το σουτ του Πολίμου εν κινήσει από το όριο της μεγάλης περιοχής πέρασε μόλις άουτ από δεξί δοκάρι του Γκέκα. Στο 26' η προσπάθεια του Γκίνο από το ίδιο σημείο είχε την ίδια κατάληξη.

Ακολούθησε ένα "σβηστό" δεκάλεπτο, με την Αναγέννηση Καρδίτσας να ανησυχεί εκ νέου τον Βρονταρά, όταν το σουτ του Τζέκου με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγα εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ο Γκέκας στο 45' μπλόκαρε εντυπωσιακά το βολ - πλανέ του Γκέσιου μέσα από την περιοχή και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 μετά τα πρώτα 45 λεπτά.Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Παναχαϊκή απώλεσε νέα ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Γκίνο στο 49' από τα τρία μέτρα και αμαρκάριστος σημάδεψε με το κεφάλι την αγκαλιά του Γκέκα!

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρα την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο 45λεπτο και επισκέπτονταν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Οι προσπάθειες τους δικαιώθηκαν στο 77', όταν ο Στεργίδης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Ποζατζίδη και δύο λεπτά μετά ο Ελευθεριάδης εκτέλεσε ψύχραιμα από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και το σκορ δεν άλλαξε ούτε στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων, με την Παναχαϊκή να ξεκινά με το εντός έδρας τρίποντο τις υποχρεώσεις της στον 8ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.