Πέμπτη 05 Οκτ 2017
Νίκη με διπλό κέρδος για την ΑΕΚ στην Πάτρα
Νίκη με διπλό κέρδος για την ΑΕΚ στην ΠάτραΝίκη με διπλό κέρδος για την ΑΕΚ στην ΠάτραΝίκη με διπλό κέρδος για την ΑΕΚ στην Πάτρα

Η ΑΕΚ νίκησε με ανατροπή (2-3) την Παναχαϊκή στο φιλικό της Πάτρας, αλλά μεγαλύτερη σημασία είχαν άλλα πράγματα για τον Μανόλο Χιμένεθ.

Είναι δεδομένο πως κάθε νίκη έχει σημασία για την ΑΕΚ, ακόμα και αν πρόκειται για φιλικό παιχνίδι, όπως αυτό απέναντι στην Παναχαϊκή. Ήδη μάλιστα, όταν έχει βρεθεί και πίσω στο σκορ και απειλείται με ήττα.

Επομένως έτσι κι αλλιώς μετρά για τον Μανόλο Χιμένεθ το γεγονός πως η ΑΕΚ νίκησε 3-2 την Παναχαϊκή στο φιλικό στην Πάτρα. Όμως ακόμα πιο μεγάλη σημασία για τον Ισπανό τεχνικό, έχουν δυο επιμέρους στοιχεία από το παιχνίδι. Το πρώτο έχει να κάνει όχι μόνο με την επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Βασίλη Λαμπρόπουλου μετά από έξι μήνες, αλλά με την εικόνα που έδειξε στο γήπεδο.

Ο στόπερ της ΑΕΚ έμεινε στο γήπεδο για 80 λεπτά και φάνηκε πως βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Έμπαινε σε φάσεις χωρίς να φοβάται, ενώ είχε ρυθμό στο παιχνίδι του. Και κυρίως έδειξε έτοιμος, για να αποτελέσει άμεσα εναλλακτική λύση για τον Χιμένεθ, στις θέσεις των στόπερ.Το δεύτερο "κέρδος" για τον Χιμένεθ από το φιλικό, ήταν η πετυχημένη δοκιμή του Μιχάλη Μπακάκη σε ρόλο δεξιού εξτρέμ. Από το ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονου, ο Ισπανός τεχνικός έβαλε τον Μπακάκη στο δεξί άκρο της επίθεσης, με τον Ροντρίγκο Γκάλο να μένει πίσω σε ρόλο μπακ. Και αυτή η κίνηση άλλαξε όλη την αγωνιστική εικόνα της ΑΕΚ.

Ο Μπακάκης έβγαλε την σέντρα για την μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Αραούχο στο 58’, αλλά και για το 2-1 του Κλωναρίδη στο 76’. Και γενικώς έδειξε πως μπορεί να αποτελέσει μια λύση σε μια θέση, που πολλές φορές ο Χιμένεθ έχει βρεθεί να ψάχνεται.

ΟΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ

Βεβαίως εκτός από κέρδη, το ματς στην Πάτρα έφερε και προβληματισμούς για τον Χιμένεθ. Παίκτες όπως ο Αϊντάρεβιτς ή ο Πατίτο που έπαιξαν στο πρώτο ημίχρονο ή ο Βινίσιους που μπήκε στο δεύτερο, έμειναν και πάλι σε εξαιρετικά ρηχά νερά. Επίσης ο Σέρχιο Αραούχο έδειξε για ακόμα ένα ματς, που δεν του βγαίνουν πράγματα στην εκτέλεση.

Και όσο δεν βρίσκει δίχτυα, τόσο πιέζεται και εκνευρίζεται. Ο Αργεντινός φορ έμεινε στο γήπεδο 90 λεπτά, έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν τις αξιοποίησε. Και στο φινάλε του ματς, φάνηκε πως αυτό του είχε προκαλέσει εκνευρισμό. Αντίθετα με τον Λιβάγια που από την στιγμή που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε και πάλι καλά πράγματα μέσα στο γήπεδο και έδωσε και μια ασίστ.Φυσικά αντικείμενο προβληματισμού για τον Χιμένεθ, είναι και τα δυο γκολ που δέχθηκε η αμυνα της ΑΕΚ. Έστω και αν το ένα εξ αυτών, ήταν "δώρο" από τον νεαρό Ντούνη. Είναι το τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, που η ΑΕΚ δέχεται δυο γκολ και αυτό είναι ένα ζήτημα συνολικά για την αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ.

Η "ΔΟΥΛΕΜΕΝΗ" ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Πάντως αν ο Χιμένεθ έμεινε μια ευχαριστημένος από τη νίκη και από πράγματα που είδε στο γήπεδο, ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος πρέπει να έμεινε δέκα φορές ικανοποιημένος. Και ας μην κέρδισε η Παναχαϊκή. Έδειξε μια ομάδα που είναι πολλή δουλεμένη, που έχει προσανατολισμό αλλά και αγωνιστική ταυτότητα.

Εξάλλου είναι χαρακτηριστικό πως ο Οφρυδόπουλος στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, άλλαξε όλη την ενδεκάδα. Όμως η Παναχαϊκή δεν έχασε ούτε τον ρυθμό της, ούτε τη συνοχή της. Μια ομάδα προσηλωμένη αμυντικά, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με ταχύτητα στις αντεπιθέσεις. Άλλωστε εκτός από τα δυο γκολ που πέτυχε απέναντι στην ΑΕΚ, έκανε και δυο – τρεις καλές ευκαιρίες, για ακόμα περισσότερα. Όπως για παράδειγμα αυτή του 69 λεπτού, όταν ο Αποστολόπουλος εκμεταλλεύτηκε μπλέξιμο στην άμυνα της ΑΕΚ, αλλά σε κενό τέρμα σούταρε άουτ.

ΤΑ ΓΚΟΛ

Η Παναχαϊκή ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 29 λεπτό, όταν ο Ελευθεριάδης έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή, με το οποίο νίκησε τον Τσιντώτα. Στο 59' η ΑΕΚ ισοφάρισε, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Γκάλο στα όρια της περιοχής και εκείνος δεν αστόχησε. Το προβάδισμα της Ένωσης ήρθε στο 76', όταν μετά από σέντρα του Μπακάκη, η μπάλα έφτασε στον Κλωναρίδη και εκείνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 81' ο νεαρός Ντούνης που είχε μπει στην θέση του Τσιντώτα, έκανε λάθος πάσα πάνω στον Κυνηγόπουλο και εκείνος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ισοφάρισε. Τη νίκη στην ΑΕΚ έδωσε στο 84’ ο Κλωναρίδης, όταν ο Λιβάγια του έστρωσε την μπάλα και εκείνος σούταρε σωστά.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Μπιτσάκος, Φωτάκης, Μουστακόπουλος, Γκίνο (38’ Φουρλάνος), Στεργίδης, Ελευθεριάδης, Μωραίτης. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Χαλκιάς, Αποστολόπουλος, Αγουρίδης, Μασούρας, Κωνσταντακόπουλος, Λουμπαρδέας, Κυνηγόπουλος, Μαστραντωνάκης, Σωτηράκος, Μπουτίβας.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας (80’ Τσιντώτας), Γκάλο, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος (80’ Τσιβελεκίδης), Γιαννούτσος, Σιμόες (80’ Μπάμπης), Αϊντάρεβιτς (46’ Λιβάγια), Πατίτο (57’ Μπακάκης), Κλωναρίδης, Βλαχομήτρος (46’ Βινίσιους), Αραούχο.