Κυριακή 12 Νοέ 2017
Παναχαϊκή-Εργοτέλης 2-1

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Παναχαϊκή, μαζί με τον Άρη, καθώς επικράτησε δύσκολα με 2-1 του Εργοτέλη στο γήπεδο της Αγυιάς.

Oι Πατρινοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού, όταν μετά από ωραία ομαδική ενέργεια ο Στεργίδης βγήκε απέναντι από τον Λαδά και τον«κρέμασε».

Οι παίκτες του Τάκη Γκώνια συνήλθαν γρήγορα από το γκολ των γηπεδούχων και είχαν δοκάρι στο 10ο λεπτό με τον Μπουρσέλη.

Στο 25 οι Κρητικοί έφεραν το ματς στα ίσια, όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια ο Σταματάκος γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Κάιπερς την έσπρωξε στην ανυπεράσπιστη εστία.

Το 1-1 ήταν και σκορ ημιχρόνου, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν απείλησε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Αχαΐας ανέβασε στροφές και κυνήγησε το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Τελικά η πίεση απέδωσε καρπούς για τους παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου, καθώς στο 78 ο Γκίνο έκανε ωραία κάθετη μπαλιά στον Μωραΐτη και αυτός πλάσαρε για το 2-1.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, καθώς τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Παναχαϊκή(Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Αγουρίδης (49′ Φουρλάνος), Σωτηράκος, Μακρυδημήτρης, Φωτάκης, Μουστακόπουλος (72′ Λουμπαρδέας), Γκίνο, Αποστολόπουλος, Στεργίδης, Μωραΐτης.

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Βογιατζής, Μπούζας (84′ Αγγελόπουλος), Μπουτσάκης (88′ Πάτρας), Κάιπερς, Σταματάκος (72′ Εντιαγέ), Έφορντ