Κυριακή 05 Μάι 2019
«Γλυκό» φινάλε για την Παναχαϊκή

Οι Αχαιοί πέρασαν με 0-2 από την έδρα της Κέρκυρας

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε η Παναχαϊκή τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τη σεζόν 2018-2019, καθώς την Κυριακή (5/5) κέρδισε εκτός έδρας με 0-2 την Κέρκυρα στην αυλαία του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Οι Αχαιοί ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, επικράτησαν δίκαια το τρίποντο και τερμάτισαν στην τέταρτη θέση ισόβαθμοι με τον Εργοτέλη.

Στην αντίπερα όχθη, οι νησιώτες που παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες δεν μπόρεσαν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί και ολοκλήρωσαν τη χρονιά στην ένατη θέση, μετά και το -3 που τους επιβλήθηκε επειδή δεν πέρασαν το πρώτο στάδιο της επιτήρησης.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Μέχρι το 30’ δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο ωστόσο στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Ήταν το 32’ όταν ο Μαυριάς «κρέμασε» τον Παγκράτη, που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο έξι λεπτά νωρίτερα αντικαθιστώντας τον τραυματία Βουτσελά, γράφοντας το 0-1. Οι Φαίακες προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και λίγο πριν από την ανάπαυλα απείλησαν με τον Γενιτσαρίδη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά στα αντίπαλα καρέ. Μάλιστα, στο 73’ η εστία τους παραβιάστηκε για δεύτερη φορά, με τον Ελευθεριάδη να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Κυνηγόπουλος. Στα λεπτά που απέμεναν, οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έκαναν σωστή διαχείριση του προβαδίσματός τους, δεν κινδύνευσαν και έφυγαν από το νησί των Επτανήσων με μία καθαρή νίκη.

Διαιτητής ήταν ο Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας), με βοηθούς τους Δεμερτζή και , Δέλλιο από το Σύνδεσμο Πέλλας. Τέταρτος ήταν ο Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας).

ΚΕΡΚΥΡΑ(Κώστας Θέος): Βουτσελάς (26’ λ.τρ. Παγκράτης), Σανδραβέλης, Γεωργακόπουλος, Κρητικός Ν., Ζορμπάς, Σιατραβάνης (69’ Βλάχος), Αναστασίου, Γενιτσαρίδης, Θεοδωράκης, Παναγιωτίδης, Μίσκου.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ(Σάκης Τσιώλης): Κολοβούρης, Πολίμος, Πλέγας, Μαυριάς (69′ Μπαστακός), Ελευθεριάδης, Κολ, Μοσνί, Παπατόλιος, Μοντιέλ (65′ Κυνηγόπουλος), Ντάσιος, Πολυχρόνης (83′ Μασούρας).