Κυριακή 04 Οκτ 2020
ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ :Σαββατοκύριακο χωρίς νίκη
Η Παναχαική αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 σε φιλικό τεστ που έδωσε σήμερα με την Θύελλα Πατρών στο Φώτης Αραβαντινός. Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος ξεκούρασε όλους τους παίκτες που έπαιξαν χθες με τον Λεβαδειακό και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Πλιάτσικα και Μπρους για να ανεβάσουν ρυθμούς καθώς αγωνίστηκαν για ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν παιδιά από την Κ20 της ομάδας. Η Θύελλα Πατρών στάθηκε πολύ καλά και έδειξε έτοιμη για την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ εθνικής. Μάλιστα προηγήθηκε στο 31 με γκολ του Ντίνου και ισοφάρισε ο Νέος στο 77 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Θύελλα: Σιδέρης (55′ Διαμαντόπουλος), Ν.Κωνσταντινίδης, Αδαμόπουλος (57′ Μπούμπαλης), Κατριβέσης, Τσίγκριλας, Αγουρίδης, Αποστολόπουλος (72′ Κουτσαντώνης), Πανίτσας (57′ Κ. Κωνσταντινίδης), Παναγόπουλος, Ντίνος, Αγγελής (63′ Σκόνδρας).

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Μπελεζάκης, Λ. Μικές, Πλιάτσικας, Στασινόπουλος, Αργυρόπουλος (18′ λ.τ. Κόκας), Bruce, Σκεπετάρης, Μασούρας, Παπαδόπουλης, Γιούσης.

Η 11άδα στο β’ ημίχρονο: Κολοβούρης, Πανόπουλος Θωμάς, Στασινόπουλος (80′ Πετρόπουλος), Παπαχρονόπουλος, Ταρνάρης, Κόκας, Ταχος, Νέος , Σταθόπουλος, Θεοφάνης.

ΗΤΤΑ  ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ

Ο Λεβαδειακός επικράτησε της Παναχαϊκής με σκορ 0-1, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (3/10) στο γήπεδο «Φώτης Αραβαντινός» στην Πάτρα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 65’ ο Συμελίδης.

Έπειτα από ένα μοιρασμένο α’ ημίχρονο, οι παίκτες του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ ανέβασαν την απόδοσή τους με την έναρξη του β’ μέρους και είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Στο 50’ έπειτα από σέντρα του Κάκκο από τα αριστερά, ο Συμελίδης μέσα στη μικρή περιοχή έπιασε εξ επαφής την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σούλη.

Στο 63’ ο Συμελίδης ήταν αυτός που έκανε την κάθετη πάσα στον Marcolino, εκείνος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σούλη, τον πέρασε, πλάσαρε, αλλά ο Πατάπης έδιωξε πάνω στη γραμμή του τέρματος, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.
Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα οι παίκτες του Λεβαδειακού κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Ο Mejía έκανε την πάσα στον Συμελίδη, εκείνος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον αντίπαλό του και με διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 76’ ο Τσιώλης ανέτρεψε τον Cerrouti μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο Joao ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Γκέκας τον νίκησε, κρατώντας το 0-1, που ήταν και το τελικό σκορ.