Κυριακή 11 Οκτ 2020
ΠΑΕ Παναχαϊκή: Φιλική νίκη στα… σημεία με το Αιγάλεω!

Στο γήπεδο του Κουρτεσίου Παναχαϊκή και Αιγάλεω διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε ένα πολύ δυνατό φιλικό που έδωσαν.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου πήρε εν τέλει τη νίκη με σκορ 1-0, με το Αιγάλεω λίγο πριν τη λήξη του φιλικού να απειλεί με ισοφάριση, όμως ο Μένκα είπε «όχι».

Στα πρώτα δέκα λεπτά δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική στιγμή όμως στο 12’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Τσιλιγκίρη, το σουτ του οποίου πέρασε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Παπουτσογιαννόπουλος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, δοκίμασε μια κεφαλιά, που πέρασε εκτός.

Η Παναχαϊκή στο β’ μέρος μπήκε πιο αποφασισμένη και ο Μπάντροβιτς που μόλις είχε περάσει στο ματς είχε μια καλή στιγμή με την προσπάθειά του να καταλήγει άουτ.

Την αντίσταση του Αιγάλεω κατάφερε να κάμψει στο 55’ η Παναχαϊκή:

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Κουσκουνάς στην επαναφορά από το δοκάρι που είχε σημαδέψει νωρίτερα ο Σταθόπουλος. (1-0)

Στο 67’ ένα ακόμα σουτ του Μπάντροβιτς είχε κατάληξη εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στο 80’ ο Παπουτσογιαννόπουλος από δεξιά επιχείρησε μια επικίνδυνη σέντρα, ο Μένκα όμως βγήκε σταθερά και μάζεψε.

Στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπάντροβιτς βρήκε χώρο να σουτάρει, μπλόκαρε ο Σκαφίδας.

Η πολύ μεγάλη στιγμή για το Αιγάλεω ήρθε στο 87΄όταν έπειτα από φάουλ στη δεξιά πλευρά, ο Καζνέτσης με δυνατή κεφαλιά έβαλε πού δύσκολα στον Μένκα, ο οποίος με υπερένταση έδιωξε!

Κάπως έτσι ήρθε και το τελικό 1-0 για την ομάδα της Παναχαϊκής, η οποία σημειωτέον αγωνίζεται σε μια κατηγορία παραπάνω από το Αιγάλεω!

Παναχαϊκή (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Μένκα, Μαρκοπουλιώτης (46′ Πλιάτσικας), Πατάπτης, Πάνος, Σταμόπουλος, Ανάκογλου, Μουστακόπουλος (58′ Γιούσης), Ζοάο (46′ Μπάντροβιτς), Τσερούτι, Αραβίδης (58′ Μπρους), Κουσκουνάς (79′ Παπαδόπουλος).

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς (58′ Σκαφιδάς), Παπουτσογιαννόπουλος, Αναστασίου, Παπανικόλας, Λάσκαρης (65′ Πινιώτης), Οικονομόπουλος, Σταματάκης (70′ Τσίτσαρης), Μαχαίρας, Μπαρμπαρούσης, Τσιλιγγίρης, Μπουρλάκης.