Κυριακή 14 Φεβ 2021
ΠΆΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Τρίποντο με Λεβαδειακό2-0  με την "σφραγίδα " Αραβα!!!

Με πρωταγωνιστή τον Αραβίδη που σημείωσε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης, η Παναχαϊκή κατάφερε να βγάλει νοκ άουτ με 2-0 τον Λεβαδειακό.

Οι Πατρινοί έφτασαν στο τρίποντο κάνοντας καλό και ουσιαστικό δεύτερο ημίχρονο και πλέον βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς.

Όλα τα είχε το πρώτο ημίχρονο στην Πάτρα εκτός από γκολ. Η Παναχαϊκή ήταν ιδιαιτερα επιθετική στο ξεκίνημα με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 7′ όταν ο Τσερούτι σούταρε και ο Στογιάνοβιτς μπλόκαρε.

Ο Λεβαδειακός είχε επίσης καλές στιγμές με τον Κωστή στο 18′ και τον Νικα στο 31′. Παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες πάντως, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, η Παναχαϊκη κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Στο 49’ ο Μύγας ανέτρεψε τον Γιούση και διαιτητής καταλόγισε την παράβαση. Ο Χρήστος Αραβίδης ανέλαβε την εκτέλεση κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Πατρινοί δεν σταμάτησαν όμως εκεί. Πίεσαν κι αλλο και πέτυχαν κι άλλο γκολ. Με δράστη ξανά τον Αραβίδη έγινε το 2-0 στο 71′ και ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Πάνος, Λαρέα, Πατάπης, Αποστολόπουλος, Τσερούτι (59′ Μαρκοπουλιώτης), Μουστακόπουλος, Ανάκογλου (88′ Κόκας), Γιούσης (88′ Μασούρας), Μπάτροβιτς (83′ Μπρους), Αραβίδης.

Λεβαδειακός (Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος (46′ λ.τ Μεχία), Παναγιώτου (73′ Βήχος), Μύγας, Λιάγκας, Νίκας (73′ Μαρίνος), Καραχάλιος, Πολέττο, Νίλι, Τζιώρας (57′ Μπιανκόνι), Κωστή (46′ Ενομό).