Σάββατο 15 Μάι 2021
ΠΑΕ  ΠΑΝΑΧΑ"ΙΚΗ Εσπασε το ρόδι νίκη με ανατροπή στην Ιεράπετρα 2-3
Η Παναχαϊκή περίμενε το τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι της στο φετινό πρωτάθλημα για να κάνει την πρώτη της ανατροπή και να φτάσει στην δεύτερη εκτός έδρας νίκη της μετά το διπλό στον Απόλλωνα Λάρισας. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να φύγει νικήτρια. Μάλιστα είχε απάντησε και στο φινάλε όταν ισοφαρίστηκε στο 86 αλλά ο Μπάτροβιτς είχε τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι. Μια ανατροπή που δεν έχει τώρα βαθμολογικό αντίκρισμα αλλά δείχνει έστω και στο φινάλε ότι η φετινή Παναχαϊκή αδίκησε τον εαυτό της.

Οι Πατρινοί “απέδρασαν” απ’ την Ιεράπετρα κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα, με πρωταγωνιστή τον Μπάτροβιτς που δέχτηκε πάσα… τακουνάκι του Γιούση και ολοκλήρωσε ιδανικά τη φάση μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.

Από ‘κει και πέρα και τα πέντε γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος το οποίο αποδείχτηκε πραγματικά εντυπωσιακό εν αντιθέσει με το πρώτο όπου δεν προσέφερε δάφνες ποιότητας από τις δύο ομάδες. Μάλιστα ο ΟΦΙ ήταν η ομάδα που προηγήθηκε με τον Βουό, πέντε λεπτά αφότου μπήκε στο ματς, στο 50′ μετά από κακή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας.

Ο Μπάτροβιτς απάντησε άμεσα για τους φιλοξενούμενους τέσσερα λεπτά αργότερα και με πλασέ έφερε το ματς στο 1-1.

Στο 66′ ο Βουό είχε καλή στιγμή για να πετύχει εκ νέου γκολ για τον ΟΦΙ, όπως και η Παναχαϊκή δέκα λεπτά μετά με τον Σκεπετάρη που αστόχησε σε τετ α τετ.

Τελικά η ομάδα της Πάτρας κατόρθωσε να φτάσει στην ολική ανατροπή στο 83′ με ατομική ενέργεια του Γιούση (1-2).

Αμεση αντίδραση είχε όμως και ο ΟΦΙ που ισοφάρισε στα επόμενα λεπτά. Ο Καψάλης σέντραρε και ο νεοεισελθών Κοτόπουλος με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Ο χορός των γκολ δεν σταμάτησε όμως εκεί με τον Μπάτροβιτς να δίνει τη χαριστική βολή στο 90+3′ (2-3) και μαζί τη δεύτερη σερί νίκη στην Παναχαϊκή.

Τελευταίο ματς για τις δύο ομάδες που θα λειτουργήσουν ως “ρυθμιστές” της παραμονής, θα είναι απέναντι σε Καραϊσκάκη και Δόξα Δράμας την προσεχή Τρίτη…

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας) – Κολλιάκος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)

ΟΦΙ (Τίμος Καβακάς): Παπαδόπουλος, Περδίκης, Σμίλτος, Πριόνας (63′ Ζήσης), Φουάσης (73′ Κοτόπουλος), Λεμονής, Ντούνης (46′ Βουό), Τσιλιγγίρης (86′ Χατζηπιρπιρίδης), Μπαράτα, Χιντζίδης (63′ Καψάλης), Γκίνο

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος): Κολοβούρης, Μακοπουλιώτης, Σταμόπουλος (61′ Τσερούτι), Μπελεζάκης, Λαρέα, Μουστακόπουλος, Αργυρόπουλος (61′ Ανάκογλου), Παπαδόπουλος, Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς (71′ Σκεπετάρης), Γιούσης