Κυριακή 10 Μάρ 2024
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗΦινάλε με 2-2 στον Ολυμπιακό ενόψει των πλέι άουτ
Την 10η ανατροπή της στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2 πέτυχε η Παναχαϊκή που βρέθηκε να χάνει 2-0 από τον Ολυμπιακό Β’ στο γήπεδο του Ρέντη με τα γκολ των Μπα και Πινακά στο 5′ και στο 11′, ωστόσο με γκολ του Πατρινού στο 79′ και του Γαϊτανίδη στο 88′ έφτασε στο τελικό 2-2, κερδίζοντας έναν ακόμη βαθμό στα play outs που θα ακολουθήσουν.

Υποβιβάστηκε απευθείας στη Γ’ Εθνική ο Τηλυκράτης μετά την ήττα με 1-0 από τον Γιούχτα.

Παναχαϊκή 11

Ολυμπιακός Β – Παναχαϊκή 2-2 (5′ Mπα, 11′ Πινακάς -79′ Πατρινός, 88′ Γαϊτανίδης)

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:

5′ ΓΚΟΟΟΛ: Σέντρα Κεϊτά, ο Μπα με πλασέ πάνω στη γραμμή και το 1-0 για τον Ολυμπιακό Β’!

11′ ΓΚΟΟΟΛ: Σέντρα Μπακαλιάνη από δεξιά, κεφαλιά του Πινακά και 2-0!

13′ Κόρνερ Λιοφάγου, κεφαλιά του Ζαμόρα, άουτ.

17′ Σέντρα Πετράτου διώχνουν οι αμυντικοί ο Καραγιάννης έκανε το σουτ, ψηλά άουτ.

22′ Σουτ Πινακά, μπλοκάρει ο Οικονομάκης.

24′ Τεράστια ευκαιρία με τον Μπα που έφυγε ολομόναχος πλάσαρε τον Οικονομάκη, η μπάλα άουτ.

25′ Σουτ Μπαρέ, άουτ.

28′ ΑΛΛΑΓΕΣ: Τραορέ αντί Μούλντερ, Νάστος αντί Καραγιάννη

31′ Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Β’ με το πλασέ του Μπα να περνάει, άουτ.

35′ Φάουλ με τον Λιοφάγο, κεφαλιά του Ζαμόρα αρχικά και του Μπαρέ σε δεύτερο χρόνο, άουτ.

38′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Προύντζο

43′ Ο Πατρινός κλέβει και βγάζει στον Τραορέ, με το πλασέ του να βρίσκει κάπου και να περνάει ελάχιστα κόρνερ!

44′ Σουτ του Μαρίνου, άουτ.

44′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Λιοφάγο

51′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Αποστολόπουλο

52′ Φάουλ που εκτέλεσε ο Ζέκοφ, η μπάλα πάνω στο τείχος.

54′ ΑΛΛΑΓΕΣ: Πέρεζ αντί Ντε Τόμας, Ντε Ολιβέιρα αντί Πετράτου.

60′ Ο Τραορέ από δεξιά, γύρισε και ο Πέρεζ προσπάθησε να κάνει τακουνάκι, η μπάλα μπήκε στα δίχτυα χωρίς να ακουμπήσει, αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ

62′ Κόρνερ Πέρεζ, κεφαλιά του Λιοφάγου η μπάλα άουτ.

63′ Μεγάλη απόκρουση του Οικονομάκη σε πλασέ του Μπα.

65′ Σέντρα Μαρίνου, κεφαλιά του Μπά, μεγάλη απόκρουση του Οικονομάκη σε κόρνερ!

70′ ΑΛΛΑΓΗ: Γαϊτανίδης αντί Ζέκοφ.

71′ Κατσουλίδης αντί Μαρίνου.

72′ Διπλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τα συνεχόμενα σουτ των Πέρεζ και Νάστου να κοντράρουν σε αμυντικούς και κόρνερ!

76′ ΑΛΛΑΓΕΣ: Καράκουτης και Μαυρουδής εντός, Κεϊτά και Πινακάς εκτός.

79′ ΓΚΟΟΟΛ: Σέντρα Τραορέ και ο Πατρινός με προβολή σκοράρει για το 2-1!

84′ Φάουλ Γαϊτανίδη από μακριά, νέο κόρνερ του Μπακαλιάνη με το κεφάλι

85′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Μπα για αγκωνιά

87′ ΑΛΛΑΓΕΣ: Βλαχομήτρος αντί Μπα, Λάιτνερ αντί Σγουρού

88′ ΓΚΚΟΟΟΟΟΛΛ: Ο Γαϊτανίδης σε σουτ ισοφαρίσει σε 2-2!

89′ ΔΟΚΑΡΙ: Με τον Κεραμιδά για τον Ολυμπιακό Β’!

Ολυμπιακός Β (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα (87′ Βλαχομήτρος), Μπαγκαλιάτης, Σγουρός (87’Λάιτνερ), Αποστολόπουλος, Κεραμίδας, Μαρίνος, Σαπουντζής, Κεϊτά (76′ Μαυρουδής), Πινακάς (76′ Καράκουτης), Αργυρίου.

Παναχαϊκή (Τάτσης): Οικονομάκης, Καραγιάννης (28′ Νάστος), Ζαμόρα, Μπάρετ, Λιοφάγος, Προύντζος, Πετράτος (54′ Ντε Ολιβέιρα), Ζέκοφ (70′ Γαϊτανίδης), Ντε Τόμας (54′ Πέρεζ), Πατρινός, Μούλντερ (28′ Τραορέ).

Διαιτητής: Ανδρικόπουλος (Κυκλάδων)
Βοηθοί: Τσολακίδης (Αθήνας), Σπυρόπουλος (Αν. Αττική