Σάββατο 20 Μάρ 2021
ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Λύτρωση απο τον Γούση 1-0 τον Απόλλωνα Λάρισας
Νίκη «δια πυρός και σιδήρου» για την Παναχαϊκή με 1-0 με το γκολ που σημείωσε ο Γιούσης στο 52′ από το «δωρο» του Παναγιώτη Γλυκού. Η «κοκκινόμαυρη» που είδε το παιχνίδι να της στραβωνει από το πρώτο ημίχρονο λόγω της αναγκαστικης αλλαγής στο 11′ του Αραβιδη και της αυστηρής αποβολής του Μπρους στο 19′, κατάφερε να κερδίσει μετά την γκάφα του τερματοφύλακα του Απόλλωνα και να πάρει τους πολύτιμους 3 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες χωρίς τέρματα(0-0). Η κοκκινόμαυρη έχασε τον Χρήστο Αραβίδης ο οποίος δεν φαίνεται να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε και έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Μασούρα να περνάει στη θέση του. Και σαν να μην έφτανε αυτό έμεινε και με δέκα παίκτες από το 19′ μετά την δεύτερη κίτρινη κάρτα που είδε ο Μπρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ροσονέρι» δεν έδωσαν ευκαιρίες στον αντίπαλο και κατάφεραν να αποκρούσουν τα στημένα τους με αποτέλεσμα να κρατήσουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Μπεκιάρη το 1-0.

Αναγκαστικές αλλαγές και για Μπάτροβιτς, Αποστολόπουλο στο δεύτερο μέρος κάτι που προβληματίζει εν όψει Νίκαιας, δεδομένου και των άλλων προβλημάτων τραυματισμού της Πατρινής ομάδας.

Οι συνθέσεις:

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπιτσος): Κολοβούρη, Αποστολόπουλος(66′ Πάνος), Πατάπης, Μαρκοπουλιώτης, Σταμόπουλος, Μπρους, Ανάκογλου, Γιούσης(66′ Λαρέα), Τσερούτι(21′ Μουστακόπουλος), Μπάτροβιτς(66′ Κόκας), Αραβίδης(11′ Μασούρας)

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Γλυκός, Γκόλιας(58′ Γκουντρουμπης), Καρρίκι, Μόρας, Σκούπρα, Λίταινας(46′ Μπαλογιάννης), Μπάλλας(46′ Μπάμπης) Γιακος(58′ Νυκταρης), Χατζής, Τζοβάρας(46′ Ντα Κάμπο) Ομπράντοβιτς