Σάββατο 06 Μάρ 2021
S-L   2Iωνικός και Ξάνθη έμειναν στο 1-1 σε παιχνίδι που τα είχε όλα, εκτός από νικητή.

Στο 1-1 έμειναν Ιωνικός και Ξάνθη στη μάχη που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι που τα είχε κυριολεκτικά όλα.

Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και προσέφεραν πολύ καλό θέαμα, αλλά δεν μπόρεσε καμία να πάρει το «τρίποντο» και να βελτιώσει τη βαθμολογική της θέση.

Προηγήθηκαν οι Νικαιώτες με τρομερό γκολ του Πλατέλλα, απάντησαν άμεσα οι Ακρίτες με τον Γκαρσία που είχαν και δοκάρι με τον Μπριλάντε.

Ένταση, αποβολή και δοκάρι
Γεμάτο ήταν το πρώτο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι μέχρι και το 20ο λεπτό δεν είχε γίνει τίποτα το αξιοσημείωτο. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» μετά την ένταση που υπήρξε στο 25′ για ένα φάουλ και τις αψιμαχίες ανάμεσα στον Ματσούκα και τον Μπριλάντε. Στη γενική σύρραξη που ακολούθησε αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τσιριγώτης που ήταν αναπληρωματικός.

Ο Ιωνικός από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέβασε ρυθμούς και πίεσε ασφυκτικά για το γκολ, χάνοντας τρομερές ευκαιρίες να σκοράρει. Στο 27′ Φάζος και Κάστρο απείλησαν με τον Ίτσο και τον Έμπερτ, αντίστοιχα να γλιτώνουν την Ξάνθη. Η πίεση συνεχίστηκε και δύο λεπτά αργότερα, ο Νιάσε αστόχησε με ατομική ενέργεια. Οι Ακρίτες, όμως, στο 35′ έχασαν την πιο σημαντική ευκαιρία καθώς ο Μπριλάντε σημάδεψε το δοκάρι σε τετ α τετ που είχε με τον Γκίνη.

Ήρθαν και τα γκολ
Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς συνεχίστηκε από εκεί που σταμάτησε. Το νωθρό και προσεκτικό ξεκίνημα του πρώτου μέρους δεν είχε πλέον καμία θέση στη μονομαχία των δύο ομάδων. Ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα, με την Ξάνθη να δείχνει πιο ανεβασμένη αλλά με αμυντική τακτική.

Οι Ακρίτες είχαν νέα σημαντική στιγμή να ανοίξουν το σκορ όταν μετά από λάθος της άμυνας, ο Καπνίδης πλάσαρε άουτ στο 56′. Ο Ιωνικός προσπάθησε να κρατήσει κοντά τις γραμμές του ώστε να βρει τρόπο να απειλήσει καθώς είχε εξ αρχής τη διάθεση να δημιουργήσει όταν του δοθεί η ευκαιρία.

Τα κατάφερε στο 65′ με τον Πλατέλλα να πιάνει απίστευτο βολέ εκτός περιοχής που άφησε κανένα περιθώριο στον τερματοφύλακα να αντιδράσει. Η απάντηση της Ξάνθης, όμως, ήταν άμεση. Τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Γκαρσία με κεφαλιά και με την άμυνα να πιάνεται στον ύπνο ισοφάρισε.

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να δίνουν βάση στην άμυνα. Έτσι παρέμεινε το τελικό 1-1.

Ιωνικός (Σπανός): Γκίνης, Αμπούντ-Ομάρ, Παπαγεωργίου (82′ Βλαχομήτρος), Κοτσώνης, Φαζός, Γκοτσούλιας Νιάσε, Ματσούκας (64′ Μπρίτο (90+1′ Πογοσιάν), Ρόλε (90+1′ Μουστάκης), Πλατέλλας, Κάστρο.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Μπριλάντε, Πέτροβιτς, Βέρκερ, Γκαρσία, Τάτος (90′ Ντίνας), Δημούτσος (56′ Καπνίδης), Έμπερτ (71′ Σχρόιγεν), Θυμιάνης, Μικελτάτζε.