Τετάρτη 03 Μάι 2023
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ 2  "Ηττα στην Καλλιθέα 3-1 η Παναχαϊκή

Η Παναχαϊκή  πάλεψε κόντρα Καλλιθέα αλλά ηττήθηκε δίκαια με 3-1 στο “ελ  για την 23η αγωνιστική της Super League 2.

οι "κοκκινόματυροι αιφνιδίασαν  τους γηπεδούχους λίγο πριν το φινάλε  του ημιχρόνου ανοίγοντας το σκορ με ωραίο γκολ του Τοπάλ και το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Ωστόσο, η υπεροχή που είχε η Καλλιθέα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν άφησε περιθώρια για κάτι καλύτερο.

Οι “κοκκινόμαυροι” πάντως είχαν τη στιγμή τους να ισοφαρίσουν σε 2-2 στο 76΄ με τον Καρακλάιτς που δεν ήταν ψύχραιμος στην τελική του απόφαση.

Φιλμ αγώνα:

2′ Κίτρινη στον Ρουγκάλα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ουές

11′ Κεφαλιά του Κυνηγόπουλου, μάζεψε ο Κολοβούρης

24′ Από κοντά ο Λουκίνας προσπάθησε να απειλήσει, σωστή αντίδραση του Κολοβούρη

25′ Καλό σουτ του Κυνηγόπουλου από τα όρια της περιοχής έδιωξε δύσκολα ο Κολοβούρης

26΄ Κίτρινη στον Κοντοχρήστο

39΄ Δυνατό σουτ του Σαντάνα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Κολοβούρη

41′ Πλασέ του Demethryus μέσα από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κολοβούρη

44′ Ο Λουκίνας από τη μικρή περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Κολοβούρη, ξανά σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας της πατρινής ομάδας

45′ + 1′ Γκολ για την Παναχαϊκή! Ο Παπαχρονόπουλος κράτησε ωραία την μπάλα έξω από την περιοχή της Καλλιθέας, έδωσε στον Καρακλάιτς που βρισκόταν στα όρια της περιοχής, ο Σέρβος σούταρε πάνω στον Βλάχο και εκεί ο επερχόμενος Τοπάλ με δυνατό δεξί σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του ανήμπορου να αντιδράσει Βοσνιάδη για το 0-1!

45′ + 2′ Κεφαλιά του Λουκίνα από κοντά η μπάλα άουτ

48′ Σουτ του Μπουλούλη η μπάλα πέρασε άουτ

50′ Προσπάθεια του Demethryus η μπάλα άουτ

51′ Γκολ για την Καλλιθέα. Ο Λουκίνας έπειτα από παράλληλο γύρισμα του Κυνηγόπουλου έκανε από κοντά το 1-1

55′ Γκολ για την Καλλιθέα. Ο Λουκίνας μέσα από τη μικρή περιοχή με δυνατό σουτ έκανε το 2-1

58′ Κίτρινη ο Μπουλούλης

69′ Σουτ του Ναμπί μπλόκαρε ο Κολοβούρης

76′ Εντυπωσιακή ενέργεια του Καρακλάιτς που “χόρεψε” τον αντίπαλο αμυντικό βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας αλλά το πλασέ του ήταν κακό και σπατάλησε μία τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2. Σε ετοιμότητα ο Βοσνιάδης που έδιωξε

80′ Δοκάρι ο Λουκίνας με κεφαλιά

90′ + 4′ Γκολ για την Καλλιθέα. Ο Ναμπί με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1

Συνθέσεις:

Athens Kallithea (Γιώργος Σίμος): Βοσνακίδης, Μπουλούλης (78′ Μπάμπης), Matilla, Κύργιας, Santana (66′ λ.τ. Nabi), Λουκίνας, Κυνηγόπουλος (78′ Ιωαννίδης), Ουές (9′ λ.τ. Βασιλούδης), Καινούργιος, Βλάχος, Demethryus

Παναχαϊκή (Γιάννης Βογιατζής): Κολοβούρης, Τοπάλ, Κοντοχρήστος (53′ Λιοφάγος), Larrea, Ρουγκάλας, Silva, Κωνσταντακόπουλος, Χαντί (53′ Κάρλος), Ζυγκερίδης (73′ Στασινόπουλος), Στεργίδης (24′ λ.τ. Παπαχρονόπουλος), Karaklajic