Κυριακή 28 Οκτ 2018
Γκέλα στην πρεμιέρα για Παναχαϊκή, έσωσε το βαθμό στο 90'+4'

Η Παναχαΐκή αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) εντός έδρας με τον Αιγινιακό και ξεκίνησε το "αριστερό" στη Football League. Στο 90'+4' έσωσε το βαθμό η ομάδα της Πάτρας.

Συγκλονιστικό ήταν το ματς που διεξήχθη στην Αγυιά, όπου η Παναχαϊκή υποδέχθηκε τον Αιγινιακό, για την πρώτη αγωνιστική της Football League. Η αναμέτρηση δεν είχε νικητή, είχε όμως τέσσερα γκολ. Κι όλα μπήκαν από το 77' και μετά.

Η Παναχαϊκή ήταν ανώτερα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και σωστά διαμαρτύρεται τόσο για το πέναλτι που δεν δόθηκε σε χέρι του Πιαστόπουλου, ύστερα από κεφαλιά του Μπαστακού, αλλά και φάση που έπρεπε ν' αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πετρούσης.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν ν' ανοίξουν το σκορ, οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και τους έπιασαν στον ύπνο. Από εξαιρετική προσπάθεια του Έππα στην αντεπίθεση και ασίστ, ο Κούστα με πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Ισραέλ Κολ με φανταστικό σουτ στο 89ο λεπτό ισοφάρισε για την Παναχαϊκή.

Κι όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ορφανίδης σέντραρε από δεξιά, ο Πιαστόπουλος με πλασέ στην αριστερή πλευρά εντός περιοχής ανέκτησε το προβάδισμα για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Η τελευταία λέξη ανήκε όμως στους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, από εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου η μπάλα έφθασε στον Μωραΐτη, ο οποίος και με τη βοήθεια της τύχης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.