Κυριακή 23 Δεκ 2018
«ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ» ΟΙ «ΧΡΥΣΕΣ» ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ

Οι Κρητικοί νίκησαν 2-1 την Παναχαϊκή με ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά

Χαμογέλασε ξανά… Έπειτα από πέντε σερί ματς χωρίς νίκη, ο Εργοτέλης επέστρεψε στις επιτυχίες την Κυριακή (23/12) επικρατώντας με 2-1 της Παναχαϊκής στο Παγκρήτιο, για τη 10η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Μάλιστα, η νίκη του παίρνει μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι ήρθε με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» έπιασαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας την Κέρκυρα και απέχουν 11 βαθμούς από την κορυφή.

Από την άλλη, οι Αχαιοί έχασαν κι άλλο έδαφος αφού έμειναν μακριά από τα τρίποντα για έκτο συνεχόμενο ματς.

Η αναμέτρηση, πάντως, ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου καθώς μόλις στο 50ό δευτερόλεπτο ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελευθεριάδη. Στη συνέχεια χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες με χαρακτηριστικές αυτές των Τσέλιου (11’) και Ελευθεριάδη (29’) αλλά το 0-1 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και είχαν δύο καλές στιγμές με Μπάτζιο (53’) και Έφορντ (54’). Στο 68’ ο Νίκκι Παπαβασιλείου θέλησε να ενισχύσει την επίθεσή του περνώντας στο ματς τον Κουατένγκ. Έτσι, στο 81’ ο Γκανέζος φορ τον δικαίωσε καθώς με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Καπούταγλη φέρνοντας το ματς στα… ίσια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κύπριος κόουτς έβαλε και τον Καπνίδη, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα σκόραρε για το 2-1 ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Διαιτητής ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας), με βοηθούς τους Παπαδάκη (Ημαθίας) και Παρασίου (Ημαθίας). Τέταρτος ήταν ο (Δραγάτης (Ανατ. Αττικής).

Κίτρινες: 34’ Μπουρσέλης – 39’ Μωραΐτης, 51’ Κυνηγόπουλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης (68’ Κοζορώνης), Γιακούμπου, Οικονόμου (81’ Καπνίδης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κατσούρι (55’ Μπουτσάκης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης (51’ Φουρλάνος), Λουμπαρδέας, Πλέγας, Μουστακόπουλος, Ελευθεριάδης, Αργυρόπουλος, Κυνηγόπουλος (70’ Μαυρίας), Μωραΐτης.