Παρασκευή 02 Δεκ 2022
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ Λύγισε στην "Ξ"Ηλιούπολη 2-1

Στραβοπάτημα στο Δημοτικό Στάδιο Ηλιούπολης για την αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Super League 2.
Η Παναχαϊκή άργησε ένα ημίχρονο να μπει στο ματς, στο δεύτερο μέρος δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο και μοιραία γνώρισε την πρώτη της ήττα2-1  στο φετινό πρωτάθλημα στην Ηλιούπολη.

Παρότι απείλησε πρώτη με τον Αλεξόπουλο, η Παναχαϊκή… κοιμήθηκε στη συνέχεια και η Ηλιούπολη με ένα εντυπωσιακό γκολ κι ένα τυχερό προηγήθηκε με 2-0 βάζοντας δύσκολα στους “κοκκινόμαυρους”.

Κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε με την ομάδα της Ηλιούπολης να… ξαπλώνει για πάνω από ένα μισάωρο στο χορτάρι και τις μπάλες να πέφτουν ανά δυο μετά το 80′, δεν παίχτηκε καθόλου ποδόσφαιρο.

Ειδικά στα 9 λεπτά των καθυστερήσεων δεν παίχτηκε ούτε μισό λεπτό μπάλα, με έναν πολύ κακό διαιτητή να συμπληρώνει το κλίμα του παιχνιδιού “χαρίζοντας” δύο καθαρές κόκκινες στην Ηλιούπολη και επιτρέποντας αυτές τις συνεχόμενες διακοπές και τις καθυστερήσεις!

Οι “κοκκινόμαυροι” του Σούλη Παπαδόπουλου πέτυχαν ένα γκολ με τον Λιποράσε (νωρίς στο δεύτερο μέρος) και έχασαν άλλο ένα με τον ίδιο παίκτη, χωρίς να τους επιτρέπεται να απειλήσουν άλλο και έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από πέντε αγώνες, μένοντας στους 8 πόντους, πριν το ματς με το Αιγάλεω την επόμενη Κυριακή.

Γκολ: 33’ Τρανταφυλλάκος, 38’ Χέμπερτ / 55’ Λιποράσε
Διαιτητές: Τζαμουτζαντώνης (Χρήστος, Δασκαλομαρκάκης)

Κόρνερ: 4-2 (2-0)

Κάρτες: 29’ Βάρκας, 53’ Τριανταφυλλάκος, 66’ Χέμπερτ, 80’ Πολίμος, 97’ Μουριέλ / 34’ Στεργίδης, 91’ Λιποράσε

Ηλιούπολη (Ν. Παντέλης): . Περιστερίδης,Μπουσάι, Πολίμος (90’  Ανδρέου) Μουριέλ,. Κρητικός, . Γκοτσούλιας. Τσαφταρίδης,  Τριανταφυλλάκος, Βάρκας (77’ Κρέτση),Χέμπερτ (70’  Ι. Ντίαζ), . Μπαστακός.

Παναχαϊκή (Σ. Παπαδόπουλος):  Χ. Θεοεωράκης,  Λιποράσε,  Τσακμάκης, Λαρέα, . Στεργίδης 90’  Ρουγκάλας),. Τσιάρας (59’ . Κωνσταντακόπουλος),  Καρλίτος (82’ Μαραθωνίτης),  Ν. Καρακλάιτς (46’ Π. Καρακλάιτς), Κέρι,  Μπουρλάκης (59’  Χαντί),  Αλεξόπουλος.