Τετάρτη 17 Φεβ 2021
ΠΆΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗΤσιμπησε  βαθμό στα Χανιά 0-0

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Χανιά και Παναχαϊκή στο ματς που έλαβε χώρα στα Περιβόλια με το τελικό σκορ να γράφει 0-0 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Με επτά βαθμούς Κελσίου ξεκίνησε η αναμέτρηση στα Περιβόλια, ελάχιστα μποφόρ και καθόλου… χιόνι όπως σε άλλα γήπεδα. Πιθανότατα οι πιο ιδανικές καιρικές συνθήκες από όλα τα άλλα ματς ήταν στα Χανιά, με τον ήλιο να κάνει κάποιες… guest εμφανίσεις και να διευκολύνει τους παίκτες των δύο ομάδων.

Χωρίς καμία καλή στιγμή ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, ενώ κάποια λάθη που έγιναν κι από τις δύο ομάδες, δεν τα εκμεταλλεύτηκαν προκειμένου να απειλήσουν ουσιαστικά. Λίγο πριν το 20’ καταγράφηκε μόλις μια τελική για τους γηπεδούχους, με τον Σουντουρά να έχει πιάσει μια καλή κεφαλιά όμως ο Κολοβούρης με διπλή προσπάθεια μάζεψε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Αδιαμφισβήτητα η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα στο 32ο λεπτό ο Πάνος εκμεταλλευόμενος λανθασμένη απομάκρυνση του Ρέντζα, σούταρε και σημάδεψε το δοκάρι! Στη συνέχεια το σουτ του Τσερούτι πέρασε ελάχιστα άουτ!

Τα πρώτα είκοσι λεπτά του β’ ημιχρόνου η Παναχαϊκή έχει τις πρωτοβουλίες, προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της και με καλές στιγμές έγινε απειλητική για να ανοίξει το σκορ! Εν τέλει καμία από τις ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το παιχνίδι έληξε με λευκή ισοπαλία.

ΤΟ ΦΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

19’ Φάουλ από το Δημητριάδη, κεφαλιά Σουντουρά, στην αγκαλιά του Κολοβούρη…
25’ Η Παναχαϊκή απείλησε με το Μπάτροβιτς και τον Τσερούτι, ο Γρομητσάρης έκοψε σωτήρια το δεύτερο πριν αποβεί μοιραίος!
25’ Ο Αραβίδης θα πιάσει ένα καλό σουτ, η μπάλα μόλις άουτ!
26’ Καλό σουτ από τα 35 μέτρα, λίγο άουτ 30’ Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους! Ο Βασιλόγιαννης σέντραρε, κεφαλιά από τον Κάσο, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!
32’ Απίστευτη διπλή χαμένη ευκαιρία για την Παναχαϊκή! Λάθος από τον Ρέντζα, κλέβει ο Πάνος, το σουτ σταματάει στο οριζόντιο κι έπειτα στο δοκάρι! Στη συνέχεια η μπάλα φτάνει στα πόδια του Τσερούτι, που σουτάρει και η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ!
41’ Εκτέλεση φάουλ από το Μπάτροβιτς, ψηλά από το οριζόντιο η μπάλα

50’ Πολύ καλή στιγμή για τα Χανιά με τον Κάσο, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας από το Μπραμπίγια, σούταρε, η μπάλα λίγο έξω!
59’ Πολύ καλή στιγμή για την Παναχαϊκή! Ο Γιούσης πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Κουτζαβασίλη, ο Γρομητσάρης πρόλαβε και έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ!
76’ Ευκαιρία σε φάση διαρκείας, σουτ του Βασιλόγιαννη κοντράρει στον Ανάκογλου και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Δημητριάδη καταλήγει άουτ.

Χανιά (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ουνγιαλίδης (64′ Σωτηράκος), Κάρλος (46′ Πλέγας), Δημητριάδης, Σουντουρά (46′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Κάσσος, Διαμαντόπουλος (67′ Διαμαντόπουλος).

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Τσερούτι (60′ Μασούρας), Λαρέα, Ανάκογλου, Πατάπης, Γιούσης, Πάνος, Αραβίδης, Μουστακόπουλος (73′ Μπρους), Μπάτροβιτς.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας), Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου)
Κίτρινες: Κάρλος, Γρομητσάρης, Πλέγας, Βασιλόγιαννης – Μουστακόπουλος