Σάββατο 20 Φεβ 2021
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚ 2  Ήττα για Παναχαϊκή απο τον Εργοτέλη 1-0

H Παναχαϊκή γνώρισε την δεύτερη φετινή ήττα στο Ηράκλειο απο τον Εργοτέλη 1-0 πληρόνοντας την καθίζιση του β ημιχρόνου
 για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2!

Για ακόμα μια φορά, η λύση ήρθε από τον… πάγκο με τον συνήθη ύποπτο Αντώνη Μπουρσέλη να χρίζεται σκόρερ, με ένα γκολ-ποίημα στο 71ο λεπτό!

Έτσι και πάλι η έμπνευση του Ταουσιάνη να τον περάσει στο ματς αποδείχθηκε ευρηματική καθώς χάρισε στους κιτρινόμαυρους μια ακόμα νίκη.

Η Παναχαϊκή  που έκανε πολύ καλό α ημ'ίχρονο δεν μπόρεσε να απαντήσει και έτσι μετά την ισοπαλία στα Χανιά, γνώρισε ήττα στο Ηράκλειο.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

6’ Πάσα Τσέλιου για τον Μανουσάκη, αυτός από αριστερή διαγώνια θέση σούταρε, άουτ η μπάλα

9’ Σέντρα Γιούση, ο Κατσιμήτρος θα βγει προ του Αραβίδη και θα μαζέψει

12’ Πολύ καλή στιγμή για τον Εργοτέλη! Ο Τσέλιος έπαιξε το 1-2 με το Μανουσάκη, ο δεύτερος έστρωσε ωραία στον πρώτο, το σουτ του οποίου έδιωξε από κοντά ο πορτιέρο της Παναχαϊκής!

39’ Κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι από τον Ποζατζίδη, ο Μανουσάκης απειλεί με σκαστή κεφαλιά και θα βρει δεξί κάθετο δοκάρι!

57′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Τσέλιο, βάζει την προβολή ο Μαζουλουξής με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

66’ Ο Εργοτέλης απειλεί και πάλι, σέντρα του Μπουρσέλη, κεφαλιά Μανουσάκη ελάχιστα άουτ!

71’ ΓΚΟΛ! Ο Μπουρσέλης που μπήκε ως λύση από τον πάγκο, ανοίγει το σκορ έπειτα από καταπληκτική ατομική ενέργεια!

77′ Εκτέλεση φάουλ από τον Μπουρσέλη με γέμισμα στην περιοχή, ο Μαζουλουξής πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

88′ Επικίνδυνο γυριστό σουτ του Τσερούτι, η μπάλα βρίσκει στα σώματα και απομακρύνεται.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Ποζατζίδης (56′ Σερβιλάκης), Κατσούρρι, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος (64′ Μπουτσάκης), Άμπι (86′ Πατρινός), Μανουσάκης, Κόνραντ (46′ Κοκκίνης), Κωστανάσιος (64′ Μπουρσέλης).

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πλιάτσικας, Λαρέα (67′ Κόκας), Ανάκογλου, Πατάπης, Γιούσης, Πάνος (84′ Μασούρας), Αραβίδης, Μουστακόπουλος (84′ Παπαδόπουλος), Μπάτροβιτς (67′ Τσερούτι).

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Καραθανάσης (Ανατ. Αττικής), Μαλανδρής (Χαλκιδικής)