Δευτέρα 08 Ιαν 2024
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ  Τσίμπησε βαθμό στον Παναθηναϊκό Β  2-2

Η Παναχαϊκή βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Παναθηναϊκό Β’ στο Ζηρίνειο στάδιο για την 13η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 αλλά κατάφερε να πάρει την ισοπαλία 2-2 με τα δύο γκολ του Μπαρέ, το ένα με πέναλτι. Οι “κοκκινόμαυροι” του Γιάννη Τάτση θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ νίκης.

Παναθηναϊκός Β-Παναχαϊκή 2-2 (19′ Σιδεράς, 37′ Κυριόπουλος – 40′ πεν., 42′ Μπαρέ)

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:

1′ Ευκαιρία με το καλημέρα. Ο Αλιμπέ μόνος του με τον Μαργκόνο κάνει πλασέ η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

3′ Νέα ευκαιρία για την Παναχαϊκή όταν μέσα από πάσα του Προύντζου για τον Αλιμπέ, ο Μαργκόνο αποκρούει και κρατά το “μηδέν” για την ομάδα του, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

6′ Σουτ του Ζούκα, μπλόκαρε ο Μαργκόνο.

7′ Σουτ του Γρηγορόπουλου η μπάλα στην αγκαλιά του Μαργκόνο.

19′ ΓΚΟΛ: Ο Σιδεράς με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή από την περιοχή η μπάλα στη δεξιά γωνία του Κολοβούρη και ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό Β’ (1-0)

25′ Ο Μαρτίνης ανέτρεψε τον Χριστόπουλο αλλά δε δόθηκε τίποτα από τον Ρεντίφη εξαγριώνοντας τους ανθρώπους της Πατρινής ομάδας.

34′ O Kρυπαράκος δυνατό σουτ πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Παναθηναϊκού Β’.

37′ ΓΚΟΛ: Ο Κυριόπουλος πέρασε 3 παίκτες της Παναχαϊκής και έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό Β’!

38′ Κακή έξοδος του Μαργκόνο που γκρέμισε τον Χριστόπουλο και ο Ρεντίφης υποδεικνύει το πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού Β’.

40′ ΓΚΟΟΟΟΛΛ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Μπαρέ μειώνει σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στη δεξιά γωνία του Μαργκόνο (2-1)

41′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Κρυπαράκο για μαρκάρισμα στον Προύντζο.

42′ ΓΚΟΟΟΟΛ: Ο Ζέκοφ εκτελεί ωραία φάουλ και ο Μπαρέ με προβολή ισοφαρίζει σε 2-2 για την Παναχαϊκή!

46′ ΑΛΛΑΓΗ: Μπαξεβάνος αντί Γρηγόπουλου

47′ Σουτ του Ζούκα, άουτ.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Φουρτάδο πέρασε τον Μπαξεβάνο σούταρε από καλή θέση, η μπάλα άουτ.

54′ ΑΛΛΑΓΗ: Λιούμης εκτός, μέσα ο Μπιλάλ

60΄ Σουτ του Μπιλάλ η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κολοβούρη.

61′ ΔΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ: Ζέκοφ εκτός, μέσα ο Πατρινός και ο Αλίμπε αφήνει τη θέση του στον Παραστατίδη.

70′ AΛΛΑΓΗ: Τουρκοχωρίτης εκτός, Νταμπίζας εντός.

72′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Σιδερά για σκληρό φάουλ στον Χριστόπουλο.

77′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Νάστο

79′ ΑΛΛΑΓΗ: Ζούκα εκτός, Τραορέ εντός.

80′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Μαρτίνη για φάουλ πάνω στον Τραορέ.

81′ Φάουλ που εκτέλεσε ο Λιοφάγος, με πάσα στον Παραστατίδη αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί…

83′ Σουτ του Νταμπίζα, μπλόκαρε ο Κολοβούρης που γλίτωσε την Παναχαϊκή.

84′ Νέο σουτ του Νταμπίζα, μπλόκαρε πάλι ο Κολοβούρης.

86′ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: Στον Σαρδέλη για “θέατρο”

87′ ΑΛΛΑΓΗ: Εκτός ο Μαρτίνης ο Καραμπάς εντός. Εκτός ο Αθανασακόπουλος μέσα ο Λαμψιάς.

90′ Φοβερή μπαλιά του Προύτζου δεν μπόρεσε ο Παραστατίδης να πλασάρει..

90′ ΑΛΛΑΓΗ: Κυρσανίδης εντός, Χριστόπουλος εκτός.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος (87′ Λαμψιάς), Μαρτίνης (87′ Καραμπάς), Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης (70′ Νταμπίζας), Λιούμης (54′ Μπιλάλ).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Γρηγορόπουλος (46′ Μπαξεβάνος), Λιοφάγος, Νάστος, Μπάρετ, Προύντζος, Αλίμπε (61′ Παραστατίδης), Ζέκοφ (61′ Πατρινός), Καραγιάννης, Μπεντοσβίλι (79′ Τραορέ), Χριστόπουλος (90′ Κυρσανίδης).

Διαιτητής: Ρεντίφης (Ανατολικής Αττικής)
Βοηθοί: Σούζας (Ανατολικής Αττικής), Βισκαδούρος (Ηρακλείου)

*Xωρίς τον Γιάννη Τάτση στον πάγκο της η Παναχαϊκή, καθώς είναι τιμωρημένος, έχοντας συμπληρώσει 3 κίτρινες κάρτες!

*Στο γήπεδο και ο προπονητής της πρώτης ομάδας του Παναθηναϊκού, Φατίχ Τερίμ!