Wednesday 15 Dec 2021
abc
Click to enlarge
Εμπόδιο αξεπέραστο αποδείχθηκαν για την Παναχαϊκή οι… πιτσιρικάδες της Νίκης Προαστείου στην αναμέτρηση που έληξε για τη β’ φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣΑ  και ηττήθηκαν τελικά 4-3 σταπέναλτι .
Η Παναχαϊκή απ’ την αρχή του ματς τα βρήκε σκούρα μη μπορώντας να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων και φυσιολογικά το ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο 0-0.

Στην επανάληψη και ειδικά μετά το 60′ ο Σούλης Παπαδόπουλος πέρασε τα βαριά χαρτιά στο γήπεδο αλλά και πάλι δεν κατάφερε να σκοράρει η ομάδα του. Όταν μετά το ’85 ξύπνησε βρήκε απέναντι της έναν εκπληκτικό Μποσγανά.

Μοιραία το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου ο Μικελάτος άνοιξε το σκορ με ατομική ενέργεια (92′) αλλά ένα λεπτό αργότερα (93′) ισοφάρισε η Νίκη, με τον Αντωνόπουλο.

ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΙΟΥ (Ν. Πατρώνης): Μποσγάνας, Ζεκιάϊ (63’ Αντωνόπουλος) , Ντζάνης (72’ Τασόπουλος), Σταματάκης, Μανούσος, Πολυδώρος, Διαμαντόπουλος, Θεοδωρακόπουλος (101’ Γερολυμάτος), Φούντος (63’ Καρασαβίδης), Πατρώνης (101’ Βρετάκης), Σαμαντάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Παπαδόπουλος): Μπαμπούνης, Πολίτης (62’ Παπαχρονόπουλος), Στασινόπουλος, Σμίλτος, Μικές, Κωνσταντακόπουλος, Γούλας, Καρακλάιτς (78’ λ.τ. Κυβελίδης), Μικελάτος, Λούσκος (72’ Αλεξόπουλος), Κατσής (46’ Λιμάτσι).
ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ
Πρόστιμο στην ομάδα ανακοίνωσε η διοίκηση της Παναχαϊκής, μετά την ήττα αποκλεισμό από τη Νίκη Προαστείου για το Κύπελλο Ερασιτεχνών.
Οι «κοκκινόμαυροι» πάντως υπενθύμισαν ότι βασικός στόχος παραμένει η άνοδος στην επαγγελματικές κατηγορίες και πως η ομάδα θα ρίξει πλέον αποκλειστικά το βάρος της εκεί.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Η διοίκηση της Παναχαϊκής συγχαίρει δημόσια την ομάδα της Νίκης Προαστείου για τη μεγάλη πρόκριση που πέτυχε εις βάρος της ομάδας μας στο Κύπελλο Ερασιτεχνών της ΕΠΣΑ.

Όσον αφορά το δικό μας στόχο αυτός ήταν εξ’ αρχής η άνοδος στην Super League 2 και μόνο. Δεν μπορούμε λόγω ενός αποκλεισμού που είναι αλήθεια ότι πληγώνει όλη την κοκκινόμαυρη οικογένεια να ακυρώσουμε τη μέχρι τώρα πορεία μιας ομάδας που διεκδικεί το πρωτάθλημα και έφτασε μία ανάσα από το να αποκλείσει σύλλογο της Super League 1 στο Κύπελλο Ελλάδας.

Αν είχαμε επιλογή δε θα συμμετείχαμε στο θεσμό αυτό, καθώς επιφέρει προβλήματα όπως αυτό του Καρακλάιτς που υπέστη σοβαρό τραυματισμό στον ώμο αλλά από τη στιγμή που ήταν υποχρέωση μας να αγωνιστούμε θέλαμε τη νίκη.

Για τον αποκλεισμό αυτόν θα υπάρξει παραδειγματικό πρόστιμο στην ομάδα που θα ανακοινωθεί την Παρασκευή (17/12). Το πρόστιμο θα επιβληθεί ή θα τροποποιηθεί ανάλογα με την πορεία στο πρωτάθλημα».