Κυριακή 31 Ιαν 2021
ΠΆΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Σκαρφάλωσε στην 2η θέση μετά το διπλό στην Λάρισα με Απόλλωνα 0-3

Η Παναχαϊκή ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά την απόδραση από το AEL FC Arena.

Σπουδαία νίκη, την οποία για πρώτη φορά φέτος τη συνδύασε και με ωραίο ποδόσφαιρο, πέτυχε η Παναχαϊκή μέσα στο AEL FC Arena. Επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας, παίζοντας μάλιστα με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι «κοκκινόμαυροι» του Νίκου Παπαδόπουλου ξεκίνησαν ιδανικά στο πρώτο μέρος, ο Μουστακόπουλος «κουβάλησε» εξαιρετικά την μπάλα και τη μοίρασε την κατάλληλη στιγμή στον Νίκο Κουσκουνά, με τον αρχηγό της Παναχαϊκής να σκοράρει με αριστερό σουτ και να νικάει τον Αστρά στο 18ο λεπτό.

Στο 36΄ μετά από λάθος του Βαγγέλη Μόρα, ο Κουσκουνάς έκλεψε τη μπάλα, έκανε την κάθετη στον Γιούση και αυτός αφού πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.

Στη συνέχεια, οι Πατρινοί έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Λαρέα (46΄), αλλά κράτησαν το πολύτιμο τρίποντο μέχρι το φινάλε, καθώς και το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι ήταν άστοχο από τον Κλάους Αθανασιάδη στο 65′.
Στο 90 ο κόκας διαμόρφωσε το τελικό 0-3 .

Απόλλων Λάρισας (Γ. Μάγγος): Αστράς, Τζοβάρας (46΄Γκόλιας), Αθανασιάδης, Χατζής, Σκούπρα, Μόρας, Νύκταρης, Καρρίκι (46΄ Παναγιώτου), Μπούσης, Μπάλλας, Τασιούλης (59′ Γκουντρουμπής).

Παναχαϊκή (Ν. Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πλιάτσικας, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος (46΄Μπρους), Ανάκογλου, Γιούσης (81΄ Κόκας), Μπάτροβιτς (47΄Πατάπης), Αραβίδης (66΄ Μαρκοπουλιώτης), Κουσκουνάς.