Τετάρτη 26 Μάι 2021
ΜΠΑΡΑΖ ΓΙΑ ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 1«Ισχνό» προβάδισμα για Ξάνθη

Ο ΑΟ Ξάνθη ήταν ο νικητής της πρώτης αναμέτρησης των αγώνων διαβάθμισης που έγινε στο Xanthi FC Arena την Τετάρτη (26/5), επικρατώντας με 2-1 επί του Παναιτωλικού. Η ξανθιώτικη ομάδα ανέτρεψε το γρήγορο γκολ του Βέργου (5′) στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πάτρικ Έμπερτ στο 52ο λεπτό να ισοφαρίζει και τον Μικελτάτζε στο 71′ να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Την Κυριακή στις 19:30 στο Αγρίνιο και με το υπέρ της αποτέλεσμα, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ θα δώσει την τελευταία “μάχη” με στόχο την άνοδο στην Super League 1.

Η ομάδα του Αγρινίου πήρε προβάδισμα στο σκορ (0-1) στο 6’, όταν ο Βέργος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ίτσο, μετά από τραγικό λάθος του Πέτροβιτς και ασίστ του Ντουάρτε. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον ΑΟΞ ήρθε στο 29’, όταν μετά από κόρνερ του Ντίνα και φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε τον Θυμιάνη, ο οποίος προσπάθησε με γυριστό να νικήσει τον Κνετ, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Έμπερτ έκανε τη σέντρα, στο δεύτερο δοκάρι ο Τζούρμαν έφερε την μπάλα παράλληλα προς την εστία, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Στο 46’ ο Βέργος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Λάθος στην άμυνα της Ξάνθης, ο Μεντόζα τροφοδότησε τον Βέργο κι εκείνος έχασε απίστευτη ευκαιρία μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Ξάνθη έφερε το ματς στα ίσια (1-1) στο 52’, όταν ο Σιατραβάνης έβγαλε την κάθετη στον Έμπερτ, ο Γερμανός με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1. Δύο λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 54’, ο Βέργος μπήκε μέσα στην περιοχή και αριστερά, έκανε το σουτ, η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 67’ μετά από το κόρνερ του Μπαρμπόσα, η μπάλα έφτασε στον Ντίας, ο οποίος σουτ από το ύψος του δεύτερου δοκαριού, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο ΑΟΞ έφτασε στην ολική ανατροπή στο 71’ με την «χρυσή» αλλαγή του Τεννέ τον Μικελτζάντε να σκοράρει γράφοντας το τελικό 2-1, μετά από σέντρα του Σγχόιγεν.

Η ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο Αγρίνιο έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή 30 Μαΐου.

Σκόρερ: 52’ Έμπερτ, 71΄ Μικελτάντζε - Βέργος 6’

Συνθέσεις:

ΑΟ ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (34′ Μικελτάτζε), Βέρκερ, Τζούρμαν, Παντελιάδης, Θυμιάνης (69′ Τεσίγια), Δημούτσος, Έμπερτ, Σιατραβάνης (87′ Στάθης), Ντίνας (69′ Σχρόιεν), Παπάζογλου Θ. (87′ Καπνίδης).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (86′ Βάντερσον), Μανθάτης, Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης, Εντιγκά (86′ Καρέλης), Μπαρμπόσα, Ντίας, Μεντόζα (63′ Ταχάρ), Ντουάρτε (74′ Αριγίμπι), Βέργος (74′ Ματσόλα).

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής), Μεϊντανάς (Αχαΐας)

4ος: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Χριστάκογλου (Χαλκιδικής).