Δευτέρα 16 Οκτ 2023
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2 ΟΔιαγόρας φρέναρε τα Χανιά
Ο Διαγόρας Ρόδου υποχρέωσε τα Χανιά στην πρώτη τους ήττα στη φετινή Super League 2! Οι Ροδίτες επικράτησαν με 3-1 της κρητικής ομάδας για την 3η αγωνιστική στο Β’ όμιλο, καθαρίζοντας την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο , καθώς και τα τρία τέρματα τους τα σκόραραν στο πρώτο ημίωρο, πιάνοντας στον… ύπνο τους φιλοξενούμενους.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έδωσαν συνέχεια στη νίκη τους με το Αιγάλεω και ανέβηκαν στην 3η θέση με έξι βαθμούς, όσους έχουν και τα Χανιά, τα οποία μετά από δυο συνεχόμενες νίκες γνώρισαν την πρώτη τους απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα.

Ο Διαγόρας μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο 3′ πήρε το προβάδισμα με το σουτ του Αντεσίνα και τέσσερα λεπτά αργότερα (7′) ο Λεσάι «διπλασίασε» τα τέρματα της ομάδας του για το 2-0.

Ο ίδιος παίκτης στο 30′ εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες των Χανίων και σημείωσε το 3-0, ένα σκορ που έδειχνε ότι δεν μπορούσε να ανατραπεί. Και κάτι τέτοιο συνέβη, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν, απλώς, σε 3-1 στο 83′ με τον Βουό.