Πέμπτη 27 Σεπ 2018
Διπλό με Μωραΐτη η Παναχαϊκή

Ξεκίνημα με νίκη στους ομίλους του Κυπέλλου για τους Πατρινούς, 0-1 τον Άρη Αβάτου

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από την Ξάνθη η Παναχαϊκή η οποία επικράτησε με 1-0 του Άρη Αβάτου την Πέμπτη (27/9), στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδος.

Έτσι, οι Αχαιοί επιβεβαίωσαν στο έπακρο τον τίτλο του φαβορί αφού απέναντι τους βρήκαν μία ομάδα της Γ’ Εθνικής. Βέβαια, στο τέλος θα μπορούσαν να πληγωθούν με τους γηπεδούχους να έχουν μερικές καλές στιγμές.

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν την κατοχή της μπάλας και απειλούσαν κυρίως από τα πλάγια απείλησαν στο πρώτο μέρος με τους Κυνηγόπουλο (34′), Λουμπαρδέα (36′) και Κολ (40′).

Τελικά, στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 51′ ευτύχησαν να ανοίξουν τον σκορ με διαγώνιο σουτ του Μωραΐτη.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Γιώργου Μαραντά πίεσε για την ισοφάριση και είχε 1-2 καλές στιγμές, με αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ του Σιχλοιμίρη στο 89′.

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ (Γιώργος Μαραντάς): Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουνταγκίδης (73’ Ψεμματάς), Μίλλερ, Κουτσούμπας, Ταχτσίδης, Σαρηγιαννίδης (56’ Σιχλοιμίρης), Δόντσος, Κοτόπουλος (56’ Ζωσίμιδης), Γκέκας, Μελισσόπουλος Μ

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Πλέγας, Σωτηράκος, Κολ (87’Παπατόλιος), Νουμπαρδέας, Σταυρόπουλος, Κυνηγόπουλος, Μωραίτης (79’Αντωνακόπουλος), Καρατσανάκοφ (66’Μαυρίας).