Κυριακή 13 Ιαν 2019
Ο Μάντζης σκόραρε στο 89′ και οι πρωτοπόροι κέρδισαν 2-1 την Παναχαϊκή

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Aχαιοί στάθηκαν άτυχοι στο 9ο λεπτό και ήταν ο Τσελεπίδης αυτός που με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους καλή στιγμή και συγκεκριμένα στο 15′ ο Γκαλίτσιος σκόραρε ύστερα από κόρνερ.

Πέρασαν εν συνεχεία αρκετά λεπτά χωρις κάποια σημαντική ευκαιρία και φτάσαμε στο 40′, με τον Καραγκιολίδη να νικά στο τετ α τετ τον Κυνηγόπουλο και να παραμείνει το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Μπαστακός δεν λάθεψε προ του γκολκίπερ των γηπεδούχων κι έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 50′ ο Γκαλίτσιος έπιασε μια επικίνδυνη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να απειλούν στο 57′, όταν ο Αργυρόπουλος σέντραρε και ο Ελευθεριάδης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 67′ ο Κότο τροφοδότησε τον Μάντζη, ο οποίος δεν τελείωσε καλά τη φάση, ενώ στο 70′ ο Καραγκιολίδης εξουδετέρωσε άλλο ένα σουτ του Κυνηγόπουλου.

Δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μάντζη ήταν άστοχη, όμως ο ίδιος με νέα κεφαλιά νίκησε τον Καπούταγλη στο 89′

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αγγελάκης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Αϊναλή και Τοροσιάδη.

Κίτρινες: 80′ Γκαλίτσιος, 90’+1 Φράγκος.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγέρο, Πίτου Γκαρσία, Λούκας, Πέντα (53′ Ηλιόπουλος), Κότο, Μάντζης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας (41′ λ. τρ. Σωτηράκος), Πλέγας (47′ Μουστακόπουλος), Αργυρόπουλος (81′ Καρατσανάκοφ), Παπατόλιος, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μπαστακός.