Τετάρτη 21 Απρ 2021
ΠΆΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Oδυνηρό φινάλε με βαριά ήττα στην Ξάνθη 4-0
Η Παναχαϊκή υπέστη βαριά ήττα από την Ξάνθη με 4-0 που ήταν η πιο μεγάλη σε έκταση ήττα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η Παναχαϊκή ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπήκε στο παιχνίδι και υπέστη πολύ βαριά ήττα .

Η Ξάνθη άνοιξε το σκορ στο 20′ της συνάντησης με γκολ του Αντώνη Καπνίδη με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 36ο λεπτό ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι μετά από ωραία κεφαλιά.

Στο 45΄ ήταν η σειρά της Παναχαϊκής με το Μαρκοπουλιώτη να σημαδέψει με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι, ύστερα από ωραία σέντρα του Χρήστου Αραβίδη όμως ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ.

Στο 49′ ο Τάτος με σουτ έγραψε το 2-0, ενώ το 3-0 προήλθε από σουτ του Τάτου, η μπάλα προσέκρουσε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καπνίδης από κοντά σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Στο 64΄ είχαμε ένα καλό σουτ του Αραβίδη που μπλόκαρε ο Ίτσο, ενώ έξι λεπτά αργότερα η Παναχαϊκή απείλησε με το Μπάτροβιτς με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 82ο λεπτό λάθος της άμυνας, με τον Τεσίγια να “κλέβει” την μπάλα και το Μικελτάντζε να διαμορφώνει το 4-0.

Συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (X. Τεννές): Ίτσο, Παπάζογλου (78΄ Παντελιάδης), Μικελτάντζε, Τάτος (59′ Θυμιάνης), Πέτροβιτς, Βόλτερς, Τσαμούρης (59′ Τζούρμαν), Σιατραβάνης, Δημούτσος (70′ Τεσίγια), Μπρολάντε, Καπνίδης (70′ Παπάζογλου).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (X. Καραπίτσος): Κολοβούρης, Μαρκοπουλιώτης (70′ Κόκας), Πατάπης, Πάνος, Πλιάτσικας, Μπρους (59′ Σταμόπουλος), Μουστακόπουλος (30′ λ.τ. Αργυρόπουλος), Γιούσης, Αραβίδης, Κουσκουνάς (59′ Μπάτροβιτς), Μασούρας (70′ Τσερούτι).