Σάββατο 09 Μάρ 2019
«Διπλό» που «μυρίζει» μπαράζ ανόδου η Παναχαϊκή

Πολύτιμο «τρίποντο» (0-1) επί της Α.Ε. Καραϊσκάκης για τους Αχαιούς με γκολ του Πολίμου στο 88’ * Είχαν και δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο οι νικητές

«Κοκκινόμαυρη» απόδραση… Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε το Σάββατο (9/3) η Παναχαϊκή καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 0-1 της Α.Ε. Καραϊσκάκης για την 21η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Αυτό ήταν το δέκατο φετινό τρίποντο για τους Αχαιούς οι οποίοι έφτασαν τους 38 βαθμούς και βρίσκονται πλέον στο -1 από τη δεύτερη θέση που οδηγεί σε διπλό μπαράζ με τον 13ο της Σούπερ Λίγκας.

Από την πλευρά τους, οι Αρτινοί διατηρήθηκαν στην ένατη θέση και στους 25 βαθμούς και συνεχίζουν να δίνουν «μάχη» για την παραμονή.

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν μέτριο σε ποιότητα και ίσως η ισοπαλία να ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Ωστόσο, έαν γκολ του Πολίμου στο 88′ ήταν αυτό που έκανε τους φιλοξενούμενους να χαμογελάσουν πανηγύριζοντας μαζί με τους λίγους φίλους που βρέθηκαν στο γήπεδο τη νίκη.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες. Στη μοναδική αξιόλογη φάση, πάντως, οι Αχαιοί «άγγιξαν» το γκολ όταν μετά το γύρισμα του Ελευθεριάδη, ο Μασούρας προσπάθησε να διώξει αλλά η μπάλα, παίρνοντας μια περίεργη τροχιά, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής ήταν ο Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας), με βοηθούς τους Φραγκούλη (Πρέβεζας/Λευκάδας) και Παπαδάκη (Ημαθίας). Τέταρτος ήταν ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

Κίτρινες:48’: Μασούρας, 51’ Καψάλης – 40’ Πολίμο, 43’ Παπατόλιος, 58’ Κόβατσετς, 64’ Φουρλάνος

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ(Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Παντίδος, Καπίας, Παναγιώτου, Μασούρας, Χούσος, Βουκμίροβιτς, Καψάλης (69’ Μπαντέ), Γυφτοκώστας (58’ Σεράνο), Τζιώρας (83’ Ροντρίγκεθ).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ(Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Σταμόπουλος, Παπατόλιος (65’ Μαυριάς), Φουρλάνος (83’ Μοσνί), Κολ, Κόβατσετς, Ελευθεριάδης (55’ Κυνηγόπουλος), Μπαστακός.