Κυριακή 11 Απρ 2021
ΠΑΕ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ Με Αραβίδη 3-2 νίκη επι των Χανών στο 95

Απίστευτο παιχνίδι στην Πάτρα με την Παναχαϊκή να επικρατεί 3-2 κόντρα στα Χανιά με γκολ του Αραβίδη στις καθυστερήσεις.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Παναχαϊκή βρέθηκε να προηγείται δυο φορές στο σκορ, ισοφαρίστηκε ισάριθμες φορές, αλλά στο τέλος μίλησε ο Χρήστος Αραβίδης!

Ο αγώνας
Το παιχνίδι ξεκίνησε μια μια ανούσια κατοχή των δυο ομάδων, ωστόσο τα Χανιά έφτασαν μια “ανάσα” από το γκολ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, αλλά βρέθηκαν απέναντι στον καταπληκτικό Κολοβούρη.

Πρώτα στο 7′, ο Κάσσος έκανε τη σέντρα, μεγάλο λάθος μέσα στην περιοχή του Σταμόπουλου, ο Βασιλόγιαννης από κοντά νικήθηκε από τον πατρινό πορτιέρο  της Παναχαϊκής. Αμέσως μετά από λίγα δευτερόλεπτα και την εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων, ο Πλέγας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, αλλά και πάλι ο Κολοβούρης ήταν εκεί!

Κι ενώ τα Χανιά έμοιαζαν ανεβασμένα, η Παναχαϊκή σκόραρε στο 12! Ο αρχηγός της ομάδας, Νίκος Κουσκουνάς σκόραρε με κεφαλιά και άνοιξε το σκορ, έπειτα από κόρνερ του Μασούρα και μια ενδιάμεση κεφαλιά του Πλιάτσικα μέσα από την περιοχή. Μάλιστα, ο σκόρερ των κοκκινόμαυρων αποχώρησε για λίγα λεπτά με πρόβλημα στο γόνατο, ωστόσο επανήλθε και συνέχισε κανονικά τον αγώνα.

Ο έμπειρος σέντερ φορ πέτυχε και το 2-0 στο 24′, μετά από εξαιρετική σέντρα του Μπρους, ωστόσο ο διαιτητής Τσέτσιλας το ακύρωσε ως οφσάιντ, σε μια αρκετά οριακή φάση. Στη συνέχεια, όμως, το ματς έγινε… ροντέο! Ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης νίκησε στο 33′ τον Κολοβούρη με το εξωτερικό, σκόραρε για τέταρτη φορά φέτος και ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο λίγα δευτερόλεπτα μετά η ομάδα του Καραπίτσου απάντησε.

Ο Μπάτροβιτς άφησε με ωραία προσποίηση την μπάλα να περάσει και ο Αραβίδης “εκτέλεσε” στο δεύτερο δοκάρι τον Κουτζαβασίλη για το 2-1 στο 34! Σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του α’ μέρους και τους κοκκινόμαυρους να σκοράρουν δυο τέρματα για δεύτερο σερί ματς μετά από εκείνο με τη Δόξα Δράμας.

Buzzer beater o Αραβίδης και… Play Off!
Η πρώτη φάση στο β’ μέρος προήλθε από ένα κόρνερ του Βασιλόγιαννη και μια αδύναμη κεφαλιά του Πλέγα στο 47′, ενώ στο 49′ η Παναχαϊκή λίγο έλειψε να ισοφαριστεί. Ο Μπρους κόντεψε να δώσει… ασίστ στον Διαμαντόπουλο, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Κολοβούρη, αλλά το σουτ του με το αριστερό κατέληξε άουτ.

Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, με τον Διαμαντόπουλος ξανά να είναι πρωταγωνιστής σε μια φάση και μάλιστα να σκοράρει, αλλά το γκολ του στο 59΄να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ, ενώ λίγο αργότερα ο Ανδρέου έκοψε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή τον Κουσκουνά που ήταν έτοιμος να απειλήσει σημαντικά.

Στο 70′ ο Μασένα που είχε μπει αλλαγή έφυγε στην κόντρα, κέρδισε το πέναλτι μέσα στην περιοχή από τον Πλιάτσικα, ωστόσο ο “κέρβερος” Κολοβούρης είπε “όχι” στον Δημητριάδη και κράτησε το 2-1! Πέντε λεπτά αργότερα η Παναχαϊκή θα έπαιζε και με παίκτη παραπάνω, μετά την κόκκινη που δέχθηκε ο Μασένα για κουτουλιά εκτός φάσης στον Λαρρέα.

Η ισοφάριση για τα Χανιά και το τελικό 2-2 ήρθε στο 78′. Ο Τριανταφυλλάκος είχε περάσει μόλις πριν λίγα λεπτά αλλαγή, ανέλαβε την απευθείας εκτέλεση φάουλ και κέρδισε τον Κολοβούρη για να ισοφαρίσει.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει 2-2 ήρθε ο… Αραβίδης! Ο έμπειρος επιθετικός της Παναχαϊκής μετά από φάση διαρκείας “εκτέλεσε” τον Κουτζαβασίλη και έδωσε με το γκολ του την τεράστια νίκη στην Παναχαϊκή που την έβαλε και πάλι στην 6άδα των Play Off!

Παναχαϊκή (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Πάνος, Πλιάτσικας, Λαρέα, Σταμόπουλος, Μπρους (88′ Αργυρόπουλος), Ανάκογλου (82′ Γιούσης), Αραβίδης, Μπάτροβιτς (63′ Μουστακόπουλος), Κουσκουνάς, Μασούρας (88′ Τσερούτι).
Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Σωτηράκος (46′ Ουνγιαλίδης), Παναγιωτούδης (46′ Δημητριάδης), Πλέγας (76′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος, Κάσσος (60′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος (60′ Μασένα).