Δευτέρα 21 Μάι 2018
Η Παναχαϊκή με σπουδαία εμφάνιση νίκησε με 4-1 την Καρδίτσα και χάρισε θέαμα

Ιδανικό φινάλε για την ομάδα της Παναχαϊκής στις εντός έδρας αναμετρήσεις, καθώς παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, νίκησε άνετα με 4-1 την Αναγέννηση Καρδίτσας για την 33η και προτελευταία αγωνιστική της Football League και αποχαιρέτησε με τον καλύτερο τρόπο τους οπαδούς της.

Το παιχνίδι δεν χωρά μεγάλη κριτική, γιατί η Παναχαϊκή έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. Συγκεκριμένα, με δυο γκολ στο πρώτο 5λεπτο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με τον Οφρυδόπουλο να μην κάνει ιδιαίτερες αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Οι κοκκινόμαυροι έκαναν το 1-0 στο 3΄ όταν μετά από σέντρα του Πολίμου, ο Μωραΐτης έγραψε το 1-0 και δύο λεπτά αργότερα, σε μια σχεδόν πανομοιότυπα φάση, ο Αντωνακόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Κυνηγόπουλος έκανε το 2-0.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας βγήκε στην αντεπίθεση, πίεσε την Παναχαϊκή και κατάφερε να μειώσει στο 38΄ με τον Σουντουρά να πετυχαίνει γκολ και να κάνει το 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, αφού δεν είχαμε κάτι άλλο αξιόλογο μέχρι την λήξη του α΄ μέρους.

ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΝΕΟ ΓΚΟΛ

Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά στο β΄ ημίχρονο, παίζοντας πάλι από τα άκρα με τον Πολίμο να δίνει ασισιτ-την 3η στο χθεσινό ματς- στον Φωτάκη ο τελευταίος πέτυχε γκολ και έγραψε το 3-1 στο 53΄.

Παρά το 3-1, η πατρινή ομάδα ήταν αυτή που εξακολουθούσε να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλεί 2-3 φορές για να φτάσει σε ένα 4ο γκολ και αυτό ήρθε προς το τέλος όταν ο Μωραΐτης με δυνατό σουτ έγραψε το 4-1 στο 83΄που ήταν και το τελικό σκορ, αφού δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Τσαγκαράκη.

Όλοι οι παίκτες της Παναχαϊκής βρέθηκαν χθες σε καλή μέρα, όμως τον τίτλο του mvp θα μοιραστούν ο σκόρερ των δυο τερμάτων Μωραΐτης μαζί με τον Πολίμο που έδωσε 3 γκολ, ενώ πολύ καλό βαθμό παίρνουν οι Κυνηγόπουλος-Φωτάκης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Οφρυδόπουλος): Χαλκιάς, Πολίμος, Σωτηράκος, Φωτάκης (81΄ Μαστραντωνάκης), Πλέγας, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος, Ντάσιος, Κυνηγόπουλος (66΄ Μασούρας), Αντωνακόπουλος (74΄ Αργυρόπουλος), Μωραΐτης.

ΑΝΑΓ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Βαζάκας): Γκέκας, Μούτσιος, Κωνσταντινόπουλος, Τζέκος, Μπούσδρας, Μπιτέλης, Παλαβούκος (67΄ Καραγιάννης), Σταματάκης, Κονέ (10΄ Πλούμης λ.τ.) Σουντουρά, Χατζάρας.

• Χωρίς λάθη η διαιτησία του Τσαγκαράκη (Χανίων) με βοηθούς τους Μήταρη (Αν. Αττικής)- Κύριος (Αρκαδίας).

ΠΗΓΗ:gnomip.gr(ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΚΟΓΚΟΣ)