Κυριακή 09 Δεκ 2018
ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΑ «ΔΩΡΑ» Η ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Νέο «στραβοπάτημα» για τους Αχαιούς που παραχώρησαν εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στον Απόλλωνα Πόντου

Από γκέλα σε γκέλα το πηγαίνει η Παναχαϊκή η οποία την Κυριακή (9/12) δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο ούτε κόντρα στον Απόλλων Πόντου!

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στην Αγυιά, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστική της Β’ Εθνικής, και αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Πρόκειται, φυσικά, για ένα καταδικαστικό αποτέλεσμα για την Παναχαϊκή η οποία αγνοεί τη νίκη εδώ και τέσσερις αγωνιστικές (μετρούν τρεις σερί ισοπαλίες).

Έτσι, οι Αχαιοί, που ξεκίνησαν το φετινό πρωτάθλημα με υψηλές βλέψεις έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν πιο πάνω από την όγδοη θέση στην οποία και βρίσκονται και να μειώσουν την απόσταση από την κορυφή.

Στην αντίπερα όχθη οι Πόντιοι, που προηγήθηκαν αλλά έμειναν ξανά από δυνάμεις, «τσίμπησαν» έναν σημαντικό βαθμό σε μία δύσκολα για τα δεδομένα τους έδρα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία μεγάλη φάση. Οι φιλοξενούμενοι, που ζήτησαν πέναλτι στο 2’ για μαρκάρισμα πάνω στον Πορτουλίδη, είχαν την πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς. Στο 26’ ο Ολαϊτάν πλάσαρε από κοντά, αλλά ο Καπούταγλης απέκρουσε με υπερένταση. Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά της Παναχαϊκής να απειλήσει, με τον Μωραΐτη να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχαν τα ηνία στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους αλλά στο 60’ ο Σουντουρά «πάγωσε» το γήπεδο. Ο χαφ των Πόντιων πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με διαγώνιο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και απείλησαν με τους Ντάσιο (63’) και Μωραΐτη (69’). Στο 74’ ο Καπουτάγλης πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Δημητριάδη ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μωραΐτης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι.  Πάντως, στο 85’ η Παναχαϊκή κατάφερε να φέρει το ματς στα… ίσια με τον Λουμπαρδέα να νικά με σουτ εντός περιοχής τον Θεοδωρόπουλο.

Στα λεπτά που απέμεναν οι Αχαιοί πίεσαν έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με Κολ (88’) και Καρατσανάκοφ (90’) αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το νικητήριο γκολ.

Διαιτητής ήταν ο Βλάχος (Ανατολικής Αττικής), με βοηθούς τους Αδαμόπουλο (Μεσσηνίας) και Καλλή (Ανατολικής Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Αντωνίου (Ανατολικής Αττικής).

Κίτρινες: 21’ Αργυρόπουλος, 39’ Σταμόπουλος, 71’ Ντάσιος, 79’ Μοραΐτης – 12’ Σπόλιαριτς, 54’ Καλαϊτζίδης, 68’ Σουντουρά, 80’ Δημητριάδης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Αργυρόπουλος (78’ Μουστακόπουλος), Φουρλάνος (70’ Μπαστακός), Ελευθεριάδης, Κολ, Κυνηγόπουλος (62’ Καρατσανάκοφ), Μωραΐτης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Αμαραντίδης, Θεολόγου, Σαμαράς, Τσουμάνης, Σουντουρά, Σπόλιαριτς, Πουρτουλίδης (46’ Δημητριάδης), Κυβελίδης, Καλαϊτζίδης, Κυβελίδης, Ολαϊτάν (88’ Δαλιανόπουλος).