Σάββατο 27 Μάρ 2021
S-L 2  Μεγάλες νίκες Ξάνθη  και Λεβαδειακός
Χάρη σε γκολ του Μικελτάντζε (67’) ο ΑΟΞ επικράτησε εντός έδρας του Εργοτέλη με 1-0, στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 2.

Την 8η φετινή του νίκη πήρε ο ΑΟ Ξάνθης επικρατώντας με 1-0 επί του Εργοτέλη στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Super League 2. Η ξανθιώτικη ομάδα έφτασε στην 6η εντός έδρας επιτυχία επικρατώντας με σκόρερ τους Μικελτάτζε (67′). Ο σκόρερ αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με 2η κίτρινη κάρτα, ενώ οι δύο αντίπαλοι είχαν από ένα δοκάρι με τον Αμπντουλαχί στο 11′ ο Εργοτέλης και στο 76′ με τον Μυστακίδη ο ΑΟ Ξάνθης. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ έχει πλέον 30 βαθμούς ανεβαίνοντας πιο ψηλά στον σχετικό πίνακα, ενώ η επόμενη αναμέτρηση είναι το Σάββατο (3/4) και πάλι στο Xanthi FC Arena με αντίπαλο την Α.Ε. Καραϊσκάκης. Από την άλλη, η κρητική ομάδα έμεινε στους 28 βαθμούς και την 4η θέση της βαθμολογίας ενώ επόμενος αντίπαλός της θα είναι ο ΑΟ Τρίκαλα στο Παγκρήτιο.
ΑΓΝΩΡΙΣΤΟΣ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ
Διέσυρε τον Διαγόρα σε ένα ημίχρονο ο Λεβαδειακός
Σάββατο, 27 Μαρτίου 2021
Ο Διαγόρας μπήκε καλύτερα στο ματς για την 17η αγωνιστική της Super League 2 απέναντι στον Λεβαδειακό, αλλά οι Βοιωτοί πέτυχαν τέσσερα τέρματα στο β' μέρος και έφυγαν με το διπλό από Δημοτικό Στάδιο της Ρόδου, πιάνοντας τον Ιωνικό στην κορυφή(28 βαθμούς). Πρωταγωνιστής ο Πολέτο με δύο ασίστ και ένα γκολ. Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους νησιώτες.

Ισορροπημένα τα πρώτα 45 λεπτά με τον Διαγόρα να έχει τρεις καλές στιγμές. Στο 7' ο Σμυρλής και στο 14' ο Κονέ προσπάθησαν ανεπιτυχώς να νικήσουν τον Στογιάνοβιτς. Ενώ στο 14' ο Αθανασίου δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα έφυγε ψηλά, αουτ! Η καλύτερη στιγμή σημειώθηκε στο 45' και ήταν και αυτή για τους Ροδίτες. Οι Βοιωτοί δεν έδιωξαν καλά την μπάλα από την περιοχή τους, ο Μασούρας έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά το δυνατό σουτ στη κίνηση που επιχείρησε, έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Στογιάνοβιτς. Ο Λεβαδειακός από την άλλη περισσότερο προστάτεψε τα νώτα του. Επιθετικά λίγα πράγματα από τους παίκτες του Σανίνο, ο οποίος δεν είχε τον Μεχία στο κέντρο και αυτό αποδυνάμωσε τους "πράσινους" στον άξονα.

Στο β' μέρος, ο Λεβαδειακός μπήκε με διάθεση να παίξει και επίθεση. Ο Διαγόρας από την άλλη... λες και δεν πάτησε γήπεδο στην επανάληωη. Πίεσε ψηλά η ομάδα του Σανίνο τον Διαγόρα και στο 52' απείλησε για πρώτη φορά με τον Νίκα, ο οποίος μετά από συνεργασία Πολέτο-Μπιανκόνι έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Τσέλιος μπλόκαρε. Ακολούθησαν δύο άστοχα σουτ του Καραχάλιου (στο 60') και Νίλι (στο 61') για να πιστοποιήσει την ανωτερότητα του Λεβαδειακού στο β' 45λεπτο. Στο 73' η ομάδα του Σανίνο άνοιξε το σκορ. Ο Πολέτο βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Διαγόρα, μπήκε στην περιοχή και γύρισε για τον Κωστή ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να συνέλθουν και να αντιδράσουν. Η είσοδος του Μπαστακού σίγουρα τους έδωσε "φρεσκάδα" στην επίθεση (από αυτόν ξεκίνησε και η ευκαιρία του Κονέ στο 80'), αλλά το γκολ το βρήκε ο Λεβαδειακός βγάζοντας νοκ-αουτ την ομάδα του Θεοδωσιάδη. Ο Πολέτο στο 83' και πάλι έκανε άνω κάτω την άμυνα του Διαγόρα και σέρβιρε στον Κωστή ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι πέταξαν λευκή πετσέτα και στο 89' ξέχασαν τον Πολέτο ο οποίος βγήκε απέναντι στον Τσέλιο τετ-α-τετ και με ψυχραιμία έκανε το 0-3. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο νεαρός Θεοχάρης, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Μυτίδη.

Το φιλμ του αγώνα

7' Σουτ του Σμυρλή, η μπάλα στην αγκαλιά του Στογιάνοβιτς

14' Σέντρα του Σανδραβέλη από τα δεξιά, πιάνει την κεφαλιά ο Κονέ εντός της περιοχής, μπλόκαρε ο Στογιάνοβοιτς

16' Άστοχο σουτ του Αθανασίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής

45' Σουτ του Μασούρα μετά από κακό διώξιμο αμυντικού του Λεβαδειακού, η μπάλα μόλις αουτ

48' Σουτ του Συμελίδη, η μπάλα στα σώματα αμυντικών και κόρνερ

52' Ο Μπιανκόνι πάτησε περιοχή από τα δεξιά, έκανε την σέντρα, αλλά η μπάλα περάσε απ' όλους

55' Πολέτο και Μπιανκόνι έπαιξαν το ένα-δύο, σέντρα του δεύτερου και ο Νίκας με κεφαλιά ανάγκασε τον Τσέλιο στην πρώτη του απόκρουση στο ματς

56' Σόλο του Σμυρλή και σουτ, δεν βρήκε εστία

60' Μακρινό, άστοχο σουτ του Καραχάλιου

63' Σουτ του Μύγα, πάνω από τα δοκάρια

72' Εκτέλεση φαουλ του Κονέ, μπλόκαρε σταθερά ο Τσέλιος

73' Ατομική ενέργεια του Πολέτο και γύρισμα μέσα στην περιοχή, εκεί όπου ο Κωστή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διαγόρα για το 0-1

80' Ο Μπαστακός τροφοδοτεί τον Κονέ ο οποίος δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα έφυγε αουτ.

83' Νέο... μπάσιμο του Πολέτο από τα αριστερά και σέντρα για τον Κωστή, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-2

89' Ο Πολέτο έφυγε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε τον Τσέλιο σε τετ-α-τετ για το 0-3

90+5' Σέντρα του Μυτίδη, η μπάλα περνάει από όλους και ο Θεοχάρης στόπαρε και πλάσαρε για το 0-4

Σκόρερ: 73' Πολέτο, 83' Kωστή, 89' Πολέτο, 90+5' Θεοχάρης