Τετάρτη 28 Σεπ 2022
ΚυπελλοΕλλαδας Ξεκίνημα της γ φάσης με εκπλήξεις!
Καθάρισε την Προοδευτική και έφυγε για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας η Καλαμάτα! Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου λύγισε με 1-0 τους Κορυδαλλιώτες, με τον Βασιλόγιαννη να πετυχαίνει στο 55ο λεπτό το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Διπλό πρόκρισης για την Καλλιθέα, η οποία πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ηλιούπολης και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Λουκίνας στο 18’ έδωσε προβάδισμα στην Καλλιθέα, με τους γηπεδούχους να απαντάνε πέντε λεπτά αργότερα με τον Βασιλείου. Ο Κυνηγόπουλος στο 52’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να το διατηρήσουν ως το φινάλε.

Η Βέροια από τη μεριά της λύγισε τα Χανιά (2-1) στην παράταση και προκρίθηκε παιχνίδι που παρακολούθησε ο Σούλης Παπαδόπουλος. Ο Παπαχρήστος είχε ανοίξει το σκορ στο 43’ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Λεμονής στο 50’ έγραψε το 1-1 που έμεινε ως το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Στο έξτρα ημίωρο, ο Φασίδης ήταν ο λυτρωτής για τους γηπεδούχους και… τιμωρός για τους φιλοξενούμενους!

Τεράστια πρόκριση για τη Νίκη Βόλου! Οι Βολιώτες λύγισαν τον Ηρακλή, που είχε δύο αποβολές στην παράταση, στα πέναλτι με 5-4, με την κανονική διάρκεια και την παράταση να λήγει χωρίς σκορ (0-0).

Ο ΟΦ Ιεράπετρας πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας 5-4 του Τηλυκράτη Λευκάδας στη διαδικασία των πέναλτι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν 1-1, οι δυο ομάδες ούτε στην παράταση μπόρεσαν να κάνουν κάτι και έτσι οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα.

Πρόκριση και για τον Άγιο Νικόλαο στα πέναλτι που νίκησε 4-3 την Επισκοπή, με το ματς να έρχεται ισόπαλο 0-0 τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και στην παράταση.