Κυριακή 21 Ιαν 2024
Γ ΕΘΝΙΚΗ Σημαντικ'ο τρίποντο για τον Παναιγιάλειο

Η εικόνα από το πολύ καλό α΄ ημίχρονο του Παναιγιάλειου, …θόλωσε μετά το γκολ της ισοφάρισης 1-1 της Ερμιονίδας από τα αποδυτήρια. Ο Ντιγιένγκα με κεφαλιά από το κόρνερ του Σκρίντα έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 46΄, αφού για τους μελανόλευκους είχε ανοίξει το σκορ με εκτέλεση φάουλ στο 20΄ ο Κοντοχρήστος.

Η ισοφάριση έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους που πίστεψαν στο θετικό αποτέλεσμα, διατηρώντας το μάλιστα μέχρι το 89΄. Εκεί μίλησε η κλάση του πρώτου σκόρερ του ομίλου Μακρή που πέτυχε ένα δύσκολο γκολ 2-1, στην κάθετη πάσα του επίσης πρωτοκλασάτου Τσίπρα.

Ένα γκολ που απογείωσε την κερκίδα, για να ακολουθήσει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων το κερασάκι στην τούρτα, με την κεφαλιά γκολ του Λιάτου 3-1 από την ασίστ του Κοντοχρήστου.

Υπεροχή με διαφορά στο α΄ ημίχρονο ο Παναιγιάλειος
Με εξαίρεση δυο φάσεις της Ερμιονίδας, στο 18΄ φάουλ άουτ από τον Οικονομικό και το μακρινό σουτ του Τριμπόνια που έπιασε ο Παπαδόπουλος στο 30΄, τίποτα άλλο δεν συνέβη στην μελανόλευκη εστιά στο α΄ ημίχρονο.

Αντίθετα με τον Παναιγιάλειο που έβγαινε συχνά – πυκνά στην επίθεση, είχε αρκετά στημένα με φάουλ και κόρνερ και σε ένα από αυτά είχε το γκολ από το φάουλ του Κοντοχρήστου στο 20΄.

Στο 8΄ η κεφαλιά του Μακρή πέρασε άουτ, στο 10΄ η κεφαλιά του Φωκαΐδη από την πάσα του Κοντοχρήστου αποκρούστηκε από τον Πονηρό, στο 12΄ ο Φωκαΐδης δεν πρόλαβε την προβολή στην κάθετη του Κίτου. Από πολύ καλή θέση το διαγώνιο σουτ του Πίσπα κατέληξε άουτ στο 34΄.

Στο ζενίθ η αγωνία μετά την ισοφάριση
Το γκολ της Ερμιονίδας σχεδόν με την σέντρα του β΄ ημιχρόνου, έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να παίξουν διαφορετικά. Με φουλ άμυνα και γρήγορες επεμβάσεις στην μπάλα εμπόδιζαν την ανάπτυξη του Παναιγιάλειου, που όσο περνούσε ο χρόνος κατέληγε σε βιαστικές άστοχες επιλογές.

Στο 53΄ η κεφαλιά του Μακρή από τον Φωκαΐδη κατέληξε άουτ. Στο 54΄ ο Τσίπρας πήρε από τον Κίτο αλλά πλάσαρε άουτ.

Η Ερμιονίδα είχε καλή ανάπτυξη στις κόντρα επιθέσεις και ο Μαγκαφίνης είχε την ευκαιρία για σουτ άουτ στο 65΄ και στο 77΄ ο Σκρίντα αποκρούστηκε από τον Παπαδόπουλο.

Νωρίτερα το μακρινό σουτ του Τρέσα μπλόκαρε ο Πονηρός στο 68΄ και στο 74΄ το σουτ του Μακρή κατέληξε άουτ.

Ακυρώθηκε γκολ του Φωκαΐδη στο 86΄ κάτω από έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων και των φιλάθλων του Παναιγιάλειου.

Ζέσταναν την ατμόσφαιρα τα γκολ των Μακρή – Λιάτου
Το 2-1 του Μακρή στο 89΄ ήταν το φυτίλι για την έκρηξη που ακολούθησε στον αγωνιστικό χώρο και την κερκίδα του γηπέδου της Αβύθου. Οι φίλαθλοι ξέχασαν το δριμύ κρύο ζητωκραυγάζοντας τον Μακρή και στη συνέχεια τον Λιάτο για τα γκολ της νίκης στην τελευταία στιγμή.

Παναιγιάλειος (Ν. Μανούρας): Παπαδόπουλος, Σανδραβέλης, Λουκάς, Κίτος (61′ Τρέσα), Τακίδης, Μαυρόπουλος, Φωκαΐδης, Τσίπρας, Μακρής, Πίσπας (71′ Λιάτος), Κοντοχρήστος

Ερμιονίδα (Π. Διλμπέρης): Πονηρός, Καράι, Μαγκαφίνης, Μιγιένγκα, Ζεκιράι, Σκρίντα, Τριμπόνιας, Τάσσιος, Οικονομικός, Αλεξανδρής, Ψύχας.