Δευτέρα 13 Νοέ 2023
Γ  ΕΘΝΙΚΗ Κορυφή ο Αστέρας Βάρης
Μεγάλη νίκη πέτυχε ΑΣΤΈΡΑ Βάρης απέναντι στον Α.Ο Πυλίου για την 10η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής αφού με τα γκολ του Ντούλια και του Γκιούρα επικράτησε με 1-2 και έφτασε τους 23 βαθμούς πατώντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Για τους γηπεδούχους που προσπάθησαν στο δεύτερο μέρος μείωσε στο 43’ ο Σχουλλής.

Ο Α.Ο Πυλίου απείλησε πρώτος στο 7΄με τον Βουκομάνοβιτς να προλαβαίνει τον Μαρινάκη και να πλασάρει άουτ ενώ δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Μπελαβράκης βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Ντούλια και εκείνος νίκησε τον Καζέλη κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του. Στο 14’ ο Κότζα με ωραία ατομική ενέργεια ήρθε εσωτερικά και δοκίμασε τα πόδια του με την μπάλα να περνά άουτ.

Ο Αστέρας κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ όταν στο 17’ ο Χριστίνης έκανε την κάθετη πάσα, ο Ντούλιας δεν μπόρεσε να τελείωσε την φάση όπως θα ήθελε όμως συγκράτησε την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου και πάτησε ωραία για την επερχόμενο Γκιούρα που έκανε το 0-2 για την ομάδα του.

Μετά την ψυχρολουσία ο Α.Ο Πυλίου προσπάθησε να κυκλοφορήσει, με την Βάρη να έχει κλείσει σωστά τους χώρους και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης. Στο 40’ ο Χιντζίδης εκτέλεσε το φάουλ και η κεφαλιά του Μούλα πέρασε άουτ και δύο λεπτά πριν το ημίχρονο ήρθε το 1-2. Ο Χιντζίδης έκανε την σέντρα απ’ τα αριστερά ο Δρόσος πάσαρε στον Σχουλλή και εκείνος με σουτ απ’ τα όρια της περιοχής νίκησε τον Μαρινάκη για το 1-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αστέρας Βάρης απείλησε όταν ο Μπελαβράκης βρήκε τον Ντούλια και εκείνος πλάσαρε με το σουτ του να καταλήγει άουτ. Ο Α.Ο Πυλίου ένα λεπτό μετά είχε τεράστια ευκαιρία για το 2-2. Ο Βουκομάνοβιτς πήρε την κεφαλιά με τον Μαρινάκη να διώχνει εντυπωσιακά και τον Μπάρα στην συνέχεια να διώχνει τον κίνδυνο για την Βάρη.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, κυκλοφόρησαν χωρίς να έχουν όμως την μεγάλη φάση με την ομάδα του Γιώργου Καβάση να ψάχνει στην κόντρα για ένα τρίτο γκολ και να έχει μια καλή στιγμή στο 80’ με τον Μπελαβράκη με τον Καζέλη να μαζεύει. Στα λεπτά που απέμειναν οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε φάσεις στην αντίπαλη εστία αφού ο Αστέρας αμύνθηκε εξαιρετικά με το 1-2 να μένει μέχρι την λήξη και τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη που τους φέρνει στην κορυφή.

Α.Ο Πυλίου (Στέφανος Χατζησεβαστός): Καζέλης, Συντιχάκης (83’ Μπριλάκης), Χιντζίδης, Πολύζος, Μούλας, Τσιτσεκίδης (83’ Λάντζιος), Κότζα, Σχουλλής (83’ Αλεξούδης), Αλομπισάτ (46’ Χατζηνικολάου), Δρόσος, Βουκομάνοβιτς

Αστέρας Βάρης (Γιώργος Καβάσης): Μαρινάκης, Δημητρόπουλος, Γκιούρα (60’ Μανωλιάς), Μεϊμάρογλου, Μπάρα, Μάγγος, Μπελαβράκης (83’ Καλύβας), Χριστίνης (60’ Βασιλειάδης), Μπερνιδάκης, Ντούλιας (83’ Μπάκας), Καλέλα (70’ λ.τ. Κοφσανίδης)