Κυριακή 06 Μάι 2018
Προβάδισμα ανόδου για Ηρακλή κι Αήττητο Σπάτων

Ηρακλής κι Αήττητος Σπάτων συνέχισαν με νίκες και βρίσκονται στην κορυφή των Βορείου και Νοτίου - αντίστοιχα - ομίλου μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου στα μπαράζ ανόδου από τη Γ' Εθνική στη Football League.

Σταθερά στην κορυφή του Βορείου ομίλου των μπαράζ ανόδου από τη Γ' Εθνική στη Football League - σε απόσταση μίας νίκης από το Βόλο - βρίσκεται ο Ηρακλής, καθώς μετά τους Θεσσαλούς νίκησε στο "Καυτανζόγλειο" και τον Απόλλωνα Παραλιμνίου για την 3η αγωνιστική.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χρήστος Ρόβας, ο οποίος βρήκε δίχτυα τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Το σουτ του Γαϊδαρτζή στο 19ο λεπτό δεν βρήκε στόχο, ο Γουναρίδης (γκολκίπερ του Απόλλωνα) αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του δύο φορές προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 42' επενέβη στην εκτέλεση φάουλ του Τάι, στο 42' απέκρουσε το σουτ του Παπαδόπουλου. Εξίσου σπουδαίες ήταν οι επεμβάσεις του και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 63', απέκρουσε το σουτ του Τάι ύστερα από γύρισμα του Αμαραντίδη, ενώ το σουτ του Γαϊδαρτζή στο 85ο λεπτό έφυγε έξω από την εστία που υπερασπίστηκε ο Βοσνιάδης.

Στη δεύτερη θέση - σε απόσταση τριών βαθμών από τον πρωτοπόρο "Γηραιό" - βρίσκεται ο Βόλος. Η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ με τον Γκαλίτσιο στο 10ο λεπτό και προβολή ύστερα από το ριμπάουντ στην απόκρουση του Καραγκούνη στο φάουλ του Πίτου Γκαρσία.

Ο Αργεντινός επιχείρησε το μακρινό σουτ στο 21' κι ο γκολκίπερ της ομάδας της Λευκάδας απομακρύνει σε κόρνερ, ενώ μπλόκαρε την εκτέλεση φάουλ του Δημόπουλου ύστερα από επτά λεπτά (28').

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με Καταγή και Φέτση, αλλά οι Θεσσαλοί κλείδωσαν τη νίκη με τον Πέντα ύστερα από ασίστ του Μάντζη στο 73ο λεπτό.

Αήττητος και με ανατροπή. Η ομάδα των Σπάτων φιγουράρει στην πρώτη θέση του Νοτίου ομίλου, καθώς νίκησε 2-1 τον Ηρόδοτο. Οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι στο 14', όταν ο Κωστόπουλος κλώτσησε άθελα του τον Ετοφ. Ο Φραγκουλάκης ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε κι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ηρακλείου.

Ο Αήττητος ισοφάρισε στο 21ο λεπτό, όταν ο Κρητικός πήρε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Καλογερή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα των Σπάτων έφθασε στην ανατροπή πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43' ο Τσιλιγγίρης έστρωσε στον Καλογερή, για να διαμορφώσει εκείνος το τελικό αποτέλεσμα.

Τους πρώτους του βαθμούς στη διαδικασία των μπαράζ πανηγύρισε ο Αστέρας. Νίκησε 3-2 τον Εθνικό στην Αμαλιάδα. Ο Μπαρμπαρούσης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 12' και στο 28' με νέα κεφαλιά διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (48'), η ομάδα του Πειραιά κέρδισε πέναλτι όταν ανετράπη ο Βλάχος. Ο Κατσικοκέρης ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι σε αυτή τη φάση έμειναν με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς ο Μπουντόπουλος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Κασνέτση στο αμέσως επόμενο λεπτό διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμα για τον Αστέρα, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Εθνικός ήταν να μειώσει στο 77ο, όταν ο Γκέσιος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (3 ΜΑΤΣ)

Βόλος - Τηλυκράτης 2-0 (13' Γκαλίτσιος, 73' Πέντα)

Ηρακλής - Απόλλων Παραλιμνίου 1-0 (4' Ρόβας)

Αήττητος - Ηρόδοτος 2-1 (21' Κρητικός, 43' Καλογερής / 15' πεν. Φραγκουλάκης

Αστέρας Αμαλιάδας - Εθνικός 3-2 (12', 28' Μπαρμπαρούσης, 49' Κασνέτση / 48. πεν. Κατσικοκέρης, 77' Γκέσιος)