Κυριακή 28 Απρ 2024
Γ ΕΘΝΙΚΗ Εράνη – Παναιγιάλειος 3-4: Πανηγυρισε την παραμονή

Η Εράνη Φιλιατρών δεν κατάφερε να κλείσει νικηφόρα την παρουσία της στη Γ’ Εθνική καθώς σε ένα ανοικτό και χωρίς σκοπιμότητες παιχνίδι γνώρισε την ήττα με 3-4 από τον Παναιγιάλειο στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής στο 3ο όμιλο.

Οι Αχαιοί που τον περασμένη Τετάρτη πέτυχαν καθοριστική νίκη επί της Κορίνθου σφραγίζοντας την παραμονή τους και παράλληλα στέφοντας πρωταθλητή τον Παναργειακό, πέτυχαν την 17η νίκη τους στη σεζόν και ανέβηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας του 55 βαθμούς, όσους έχει ο Ιάλυσος με τη Ρόδο. Η Εράνη έχει πλέον το μεγάλο στόχο του τελικού Κυπέλλου Μεσσηνίας την προσεχή Τετάρτη όπου θα προσπαθήσει να κλείσει με τίτλο τη σεζόν.

H Εράνη πλήρωσε το νωθρό ξεκίνημα, όπου δέχθηκε τρία γκολ στα πρώτα 22 λεπτά και βρέθηκε έκτοτε να κυνηγά τον ιστορικό αντίπαλο της.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Καραμπέτσο να μειώνει σε 1-3 και ξεκίνησε με εκ νέου γκολ για τους φιλοξενούμενους, που έκαναν το 1-4 στο 51’.

Όταν όλα έδειχναν τόσο δύσκολα, οι ποδοσφαιριστές του Θεόδωρου Γιακαλή δεν εγκατέλειψαν την αναμέτρηση και επιχείρησαν μια θεαματική αντεπίθεση.

Ο Γκεβόρι μείωσε σε 2-4 στο 61’, ακολούθως ο Σινάνι πραγμάτωσε το 3-4 και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν δραματικό χαρακτήρα, με την Μεσσηνιακή ομάδα να μη βρίσκει ένα ακόμα γκολ που δικαιούται βάσει της συνολικής της απόδοσης.

ΕΡΑΝΗ: Σαββίδης, Τσερπές, Mrozscko, Τσερπές (68’ Καπλάνης), Μπινιώρης, Παπαδόπουλος, Κοτσιανούλης (68’ Φλαριώτης), Κωνσταντόπουλος (36’ Μπουρδέκας), Γκεβόρι, Φάκκης (36’ Σινάνι) Πουλιάνος (78’ Σάμσον), Καραμπέτσος.

Γ’ Εθνική, 3ος όμιλος, 34η αγωνιστική
Ιάλυσος – ΑΕ Μυκόνου 1-0 (81′ Πατσίλης)

Αστέρας Βάρης – ΓΣ Μαρκό 0-0

Εράνη Φιλιατρών – Παναιγιάλειος 3-4 (39′ Καραμπέτσος, 63′ Γκεβόρι, 87′ Σινάνι / 4′-22′ Μακρής, 20′ Τακίδης, 51′ Στεφανόπουλος)

ΠΑΟ Βάρδας – Παναργειακός 0-2 (12′ Τσάνι, 14′ Ελευθεριάδης)

ΑΕ Μεσολογγίου – ΑΕ Ερμιονίδας 1-2 (67′ πεν / 21′ Τριμπόνιας, 72′ Ζεκιράι)

ΑΕΡ Αφάντου – Βύζας Μεγάρων 3-0 α.α.

Θύελλα Ραφήνας – Ρόδος 3-0 (16′ Κοντογιάννης, 22′ Κωτσάκης, 30′ Ντολάνι)

ΠΑΣ Κόρινθος – ΑΟ Πυλίου 2-2 (1′ Ζαχαράκης, 59′ Γκουντρουμπής / 3′ Εσαλέ, 90+2′ Λάντζιος)

Πανελευσινιακός – Ελλάς Σύρου 2-5 (45′, 65′ / 23′, 48′, 60′, 83′, 90+2′ )

*Η Εράνη έχει ένα μηδενισμό και -3

*Σε εκκρεμότητα το ΠΑΟ Βάρδας – Βύζας Μεγάρων 2-1 (διακοπέν ματς της 32ης αγων.)

*Υποβιβάστηκαν ΠΑΟ Βάρδας, Α.Ο. Πυλίου, Βύζας Μεγάρων, Πανελευσινιακός, Α.Ε. Ερμιονίδας, Εράνη Φιλιατρών, Α.Ε. Μεσολογγίου.