Κυριακή 13 Μάι 2018
Στη Football League Ηρακλής και Βόλος

Ηρακλής και Βόλος νίκησαν τους Τηλυκράτη κι Απόλλωνα Παραλιμνίου, αντίστοιχα, κι εξασφάλισαν την άνοδό τους από τη Γ' Εθνική στη Football League. Ακόμη πιο κοντά στον προβιβασμό ο Αήττητος, χάος στην Αμαλιάδα.

Με 4 νίκες σε ισάριθμα ματς, ο Ηρακλής οδηγεί την κούρσα του Βορείου ομίλου των playoffs ανόδου από τη Γ' Εθνική στη στη Football League κι εξασφάλισε δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της διαδικασίας την άνοδό του στη δεύτερη εθνική κατηγορία.

Ο "Γηραιός" άνοιξε το σκορ δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Τάι εκτέλεσε το φάουλ κι ο Παπαδόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα της Λευκάδας ισοφάρισε με τον Καββαδία να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα στο 74', αλλά οι "κυανόλευκοι" έφθασαν στη νίκη ύστερα από τρία λεπτά (77') όταν ο Τάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-1).

Στη Football League τον ακολουθεί ο Βόλος. Η ομάδα της Μαγνησίας πέρασε από το Παραλίμνι Σερρών με το γκολ του Μελισσόπουλου δύο λεπτά πριν από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο Νότιο Όμιλο δεν υπάρχει ομάδα που να έχει εξασφαλίσει μαθηματικά την άνοδο από την τρίτη στη δεύτερη κατηγορία. Ο Αήττητος παραμένει... αήττητος κι ακλόνητο φαβορί για τον προβιβασμό.

Έμεινε ισόπαλος δίχως γκολ (0-0) με τον Εθνικό στο Κερατσίνι και παραμένει πρωτοπόρος. Το ματς της Αμαλιάδας ανάμεσα στον Αστέρα και τον Ηρόδοτο διεκόπη στο ημίχρονο, καθώς η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού καταγγέλλει ξυλοδαρμό παικτών και τεχνικού επιτελείου της από "μπράβους" της ομάδας του Πύργου.