Πέμπτη 18 Οκτ 2018
Έγραψε ιστορία η Εθνική Κορασίδων ποδοσφαίρου, πρόκριση με 3 στα 3!

Συγκλονιστική νίκη για τα κορίτσια του Πριόνα με 2-1 στις καθυστερήσεις και επί της Ελβετίας

Κορίτσια για φίλημα! Οι παίκτριες του Αντώνη Πριόνα συνεχίζουν να… τρελαίνουν κόσμο και δείχνουν έτοιμες για μεγάλα πράγματα.

Ή Εθνική Κορασίδων κέρδισε και την Ελβετία την Πέμπτη (18/10) στην Κρανούλα με 2-1, έκανε το τρία στα τρία στο 9ο γκρουπ της πρώτης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και προκρίθηκε πανηγυρικά στην Elite Round.

Πρόκειται για μια ιστορική πρόκριση, καθώς για πρώτη φορά στα χρονικά του γυναικείου ποδοσφαίρου Εθνική μας παίρνει πρόκριση σε προκριματική φάση με το απόλυτο και ως πρώτη στο γκρουπ της.

Αυτή είναι και η δεύτερη πρόκριση στην ιστορία των Κορασίδων σε Εlite Round.

Μπροστά σε πάνω από 300 θεατές στο γήπεδο της Κρανούλας, η Πρίφτη άνοιξε το σκορ με την Πρίφτη στο 26ο λεπτό, αλλά οι Ελβετίδες, που ήθελαν τη νίκη για να μην μπουν σε… περιπέτειες, αν και τελικά το άλλο αποτέλεσμα τις ευνόησε, ισοφάρισαν με την Ες στο 64′.

Παρόλα αυτά, τα κορίτσια μας δεν τα παράτησαν λεπτό και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Παχάκη πέτυχε το «χρυσό» γκολ της νίκης.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βόρεια Ιρλανδία επικράτησε 5-0 του Καζακστάν.

ΕΛΛΑΔΑ: Παναγιωτοπούλου, Τσουκαλά, Ξανθή (81’ Γρηγοριάδη), Παπαθεοδώρου (68’ Ράκου), Παχάκη, Μαρκουτσά (90’ Παπαγεωργίου), Βορριά, Βοΐλα (90’ Ευθυμίου), Πρίφτη, Ακριβάκη, Βασιλακάκου.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Πενγκ, Αέρμπερχαρντ, Κολόμπο, Ες, Γκράνγκες, Χάκερ, Χεφτί (90’+2’ Σκούμπαχ), Λιουστίνα, Μουίνο (80’ Καναντί), Στάινμαν, Βις.