Loading...
Κυριακή 02 Δεκ 2018
ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΣΤΑ… ΒΑΘΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ
Κλίκ για μεγέθυνση

Με Ιταλία, Βοσνία, Φινλανδία, Αρμενία και Λιχτενστάιν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020 * Όλοι οι όμιλοι

 

Έτσι όπως τα κατάφερε, θα πρέπει να τα δώσει όλα… Η κληρωτίδα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020 την Κυριακή (2/12) έφερε δυνατούς – βάσει και της εικόνας που έχει παρουσιάσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα τελευταία χρόνια – αντιπάλους και οι διεθνείς μας θα πρέπει να παρουσιαστούν σαφώς βελτιωμένοι προκειμένου να πάρουν το ένα από τα δύο εισιτήρια.

Η Εθνική μας κληρώθηκε στο 10ο γκρουπ και στο δρόμο της θα βρεθεί η ισχυρή Ιταλία ως επικεφαλής, όπως και οι υπολογίσιμες Βοσνία και Φινλανδία με τις οποίες αναμένεται θεωρητικά να δώσει τη «μάχη» για μια θέση στα τελικά.

Στον ίδιο όμιλο βρίσκονται και οι Αρμενία και Λιχτενστάιν.

Από τα υπόλοιπα γκρουπ παρουσιάζει ενδιαφέρον η συνύπαρξη Γερμανίας και Ολλανδίας στο 3ο.

Tα προκριματικά ξεκινούν τον Μάρτιο του 2019, με την πρώτη αγωνιστική στις 21-23 Μαρτίου.

επόμενη θα γίνει μέχρι τις 26 του ίδιου μήνα και ακολουθούν δύο αγώνες στις 7-8 και 10-11 Ιουνίου, δύο αγώνες από τις 5 μέχρι τις 10 Σεπτεμβρίου, δύο αγώνες από τις 10 μέχρι τις 15 Οκτωβρίου και δύο αγώνες από τις 14 μέχρι τις 19 Νοεμβρίου.

Η ιδιαιτερότητα της διοργάνωσης αυτή τη φορά είναι ότι θα διεξαχθεί σε δώδεκα ευρωπαϊκές πόλεις, γι’ αυτό και καμία ομάδα δεν έχει πάρει απευθείας την πρόκριση ως διοργανώτρια.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος όμιλος

Αγγλία

Τσεχία

Βουλγαρία

Μαυροβούνιο

Κόσοβο

2ος όμιλος

Πορτογαλία

Ουκρανία

Σερβία

Λιθουανία

Λουξεμβούργο

3ος όμιλος

Ολλανδία

Γερμανία

Βόρειος Ιρλανδία

Εσθονία

Λευκορωσία

4ος όμιλος

Ελβετία

Δανία

Ιρλανδία

Γεωργία

Γιβραλτάρ

5ος όμιλος

Κροατία

Ουαλία

Σλοβακία

Ουγγαρία

Αζερμπαϊτζάν

6ος όμιλος

Ισπανία

Σουηδία

Νορβηγία

Ρουμανία

Νησιά Φερόε

Μάλτα

7ος όμιλος

Πολωνία

Αυστρία

Ισραήλ

Σλοβενία

Σκόπια

Λετονία

8ος όμιλος

Γαλλία

Ισλανδία

Τουρκία

Αλβανία

Μολδαβία

Ανδόρα

9ος όμιλος

Βέλγιο

Ρωσία

Σκωτία

Κύπρος

Καζακστάν

Σαν Μαρίνο

10ος όμιλος

Ιταλία

Βοσνία Ερζεγοβίνη

Φινλανδία

ΕΛΛΑΔΑ

Αρμενία

Λιχτενστάιν

 
 
© Copyright 2019 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport