Τετάρτη 27 Μάρ 2019
Το… έσωσε και με το παραπάνω η Εθνική

Τραγική στο πρώτο 20λεπτο η Ελλάδα, βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά με ολική επαναφορά πήρε πολύτιμο 2-2 μέσα στη Ζένιτσα

Διόρθωσε τα αρχικά λάθη ο Αναστασιάδης με σωστές αλλαγές * Ανώτερη η «γαλανόλευκη», κορυφαίος ο Φορτούνης

Με αντεπίθεση διαρκείας η Ελλάδα κατάφερε να φύγει όρθια από τη Ζένιτσα το βράδυ της Τρίτης (26/3), παρότι βρέθηκε στο 15ο λεπτό να χάνει 2-0 από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020. Η «γαλανόλευκη» κατάφερε να το… σώσει και με το παραπάνω, καθώς έφυγε με το 2-2 από την έδρα της αντιπάλου της και κοιτάζει με αισιοδοξία το μέλλον.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε για «μαέστρο» τον Κώστα Φορτούνη, που σκόραρε κιόλας, ενώ «χρυσή αλλαγή» αποδείχθηκε ο Κολοβός, ο οποίος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στον 85ο λεπτό. Βεβαίως, μεγάλο ρόλο έπαιξε και η αποβολή του Πιάνιτς στο 65’, λίγο μετά τη μείωση του σκορ από τον μεσοεπιθετικό του Ολυμπιακού.

Τρικυμία στο 15λεπτο και αλλαγή συστήματος

Τραγικό ήταν το ξεκίνημα της Ελλάδας στο παιχνίδι. Ούτε η πεντάδα στην άμυνα, που επέλεξε ο Αναστασιάδης, μας έσωσε, καθώς οι Βόσνιοι έμπαιναν στην περιοχή με όλους τους τρόπους. Ωστόσο, χειρότερη ήταν η αντίδραση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στις «στατικές» φάσεις. Μια έξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Πιάνιτς, που έβγαλε την μπάλα συρτά στο ύψος της περιοχής βρήκε τον Βίσκα να σουτάρει μόνος του, η μπάλα κόντραρε στον Ζέκα και ξαναγύρισε στον Βίσκα, ο οποίος με σουτ από πιο κοντά έκανε το 1-0 στο 10ο λεπτό.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο 15’ ο Πιάνιτς με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ 10 μέτρα έξω από την περιοχή βρήκε απροετοίμαστο τον Βλαχοδήμο και έκανε το 2-0. Η αλλαγή συστήματος ήταν επιβεβλημένη και με την προώθηση του Κουρμπέλη στα χαφ έγινε 4-4-2 από 5-3-2. Η Ελλάδα ανέβηκε, πήρε την κατοχή της μπάλας και είχε τη μεγάλη να μειώσει στο 22’ με τον Φορτούνη, ο οποίος αστόχησε λίγο έξω από τη μικρή περιοχή από το γύρισμα του Μπακάκη.

Οι Βόσνιοι γύρισαν πιο πίσω και έψαξαν τις αντεπιθέσεις, αλλά η Ελλάδα είχε καλύτερη ισορροπία και δεν κινδύνευσε πραγματικά μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου. Μάλιστα, στο 33’ ο Δώνης απείλησε ξανά με κεφαλιά, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ζουκάνοβιτς και μειώθηκε η ταχύτητά της με αποτέλεσμα να αποκρούσει ο Σέχιτς.

Το πέναλτι στον Φορτούνη και η αποβολή του Πιάνιτς

Ο Αναστασιάδης πολύ σωστά άρχισε να διορθώνει τα κακώς κείμενα και με αλλαγές από το ημίχρονο, όταν έριξε στη «μάχη» τον Μασούρα, αλλά ο ηγέτης της Εθνικής είναι Φορτούνης. Πήρε την μπάλα στα πόδια του, την κράτησε και την μοίρασε σωστά και με την άνοδο των υπόλοιπων οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα.

Μόλις κέρδισε το πέναλτι στο 63’ από τον Σούνιτς και το έκανε γκολ στο 64’ και μειώσαμε σε 2-1, ήρθε και η χαζή αποβολή του Πιάνιτς στο 65’ και άλλαξαν τελείως τα δεδομένα. Ο Βόσνιος πήγε με τις τάπες πάνω στον Ζέκα και δεν τη γλίτωσε από τον Ολλανδό ρέφερι. Υπήρχε βοήθεια και από τον πάγκο, καθώς ο Αναστασιάδης έβαλε και τον Κολοβό για να έχει όλο το πλάτος στην επίθεση και αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή».

Η Ελλάδα γύρισε σωστά την μπάλα και «έτρεξε» τους Βόσνιους σε βαθμό να μην μπορούν να περάσουν το κέντρο. Και επειδή το γκολ δεν ερχόταν αποφάσισε να ρισκάρει τελείως, βάζοντας τον Κουλούρη και παίζοντας στην ουσία με 4 επιθετικούς και πίσω τους τον Φορτούνη, ενώ έστειλε τον Ζέκα δεξί μπακ αντί του κουρασμένου Μπακάκη.

Ο Ζέκα έκανε μια πολύ καλή σέντρα στο 85’ και με φανταστική κεφαλιά ο Κολοβός έκανε το 2-2. Στα λεπτά που απέμεναν οι Βόσνιοι παρακαλούσαν να τελειώσει το ματς, γιατί εμείς πιέζαμε.

Η ουσία είναι ότι η Ελλάδα έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Ζένιτσα και κυρίως έδειξε ότι είναι ανώτερη ομάδα από τη Βοσνία.

Ο Ολλανδός διαιτητής Ντάνι Μακέλι ήταν κοντά στις φάσεις και είχε σωστές υποδείξεις, όπως και οι συμπατριώτες βοηθοί του, Μάριο Ντικς και Χέσελ Στρίγκεστα.

Κίτρινες: 14’ Κουρμπέλης, 17’ Δώνης, 90+1’ Κολάσινατς

Κόκκινη: 65’ Πιάνιτς

ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Ρόμπερτ Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπίσακσιτς, Σούνγιτς, Ζουκάνοβιτς, Κολάσινατς, Τσίμιροτ (90+3’ Κρούνιτς), Μπέσιτς, Πιάνιτς, Ντούλιεβιτς (80’ Μιλόσεβιτς), Τζέκο (90’ Κόγιακ), Βίσκα

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μπακάκηs (80’ Κουλούρης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Κουρμπέλης (67’ Κολοβός), Ζέκα, Μπουχαλάκης (46’ Μασούρας), Σάμαρης, Φορτούνης, Δώνης