Loading...
Τρίτη 19 Νοέ 2019
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ :Τεράστια νίκη με Φινλανδία 2-1
Κλίκ για μεγέθυνση

Η Εθνική έδωσε την αναμενόμενη συνέχεια μετά τους αγώνα με Βοσνία – Αρμενία και αποδίδοντας καλό, επιθετικό και παραγωγικό ποδόσφαιρο επιβλήθηκε με ανατροπή 2-1 της Φινλανδίας στο ΟΑΚΑ (47΄ Μάνταλος, 70΄ Γαλανόπουλος – 27΄ Πούκι), ολοκληρώνοντας με τρεις συνεχείς νίκες τις υποχρεώσεις της στον 10ο προκριματικό όμιλο του Euro 2020, απέναντι στο συγκρότημα που προκρίθηκε (ως δεύτερο) στα τελικά της διοργάνωσης και τερματίζοντας στην τρίτη θέση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε να φτάσει σε ανάλογο επίτευγμα επί ημερών Μίχαελ Σκίμπε και συγκεκριμένα από το φθινόπωρο του 2016, στο ξεκίνημα των προκριματικών για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας. Όπως στους προαναφερόμενους αγώνες έτσι κι απόψε η Ελλάδα είχε διάθεση, πάθος και έβγαλε ωραία πράγματα στο χορτάρι του Ολυμπιακού Σταδίου, με τρεξίματα, πρέσινγκ, αλληλοκαλύψεις, παιχνίδι από άξονα και πτέρυγες, πείθοντας ότι οι αλλαγές που προωθεί ο Φαν Σιπ στη φιλοσοφία της εμπεδώνονται ταχέως.

Με την ελληνική ομάδα να έχει την κατοχή αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα στο πρώτο ημίωρο, οι Φινλανδοί πήραν προβάδισμα ενάντια στη ροή του αγώνα στο 27ο λεπτό, σε φάση που η Εθνική «προδόθηκε» από τους στόπερ της: ο Χατζηδιάκος δεν έβαλε καλά το σώμα για την κεφαλιά, η μπάλα τον πέρασε και ο Σταφυλίδης έκανε ακόμη μεγαλύτερο σφάλμα προσπαθώντας να περάσει την μπάλα δίπλα από τον Πούκι, καθώς το μόνο που κατάφερε ήταν να τη στείλει στο σώμα του αντιπάλου του, που προχώρησε ψύχραιμα και πλάσαρε τον Βλαχοδήμο για το 0-1, σημειώνοντας το δέκατο τέρμα του σε ισάριθμους αγώνες σε αυτή την προκριματική φάση.

Η μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, στο πρώτο ημίχρονο, χάθηκε στο 39΄, όταν ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπακασέτας πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γιόρονεν έπεσε στην αριστερή γωνία του και απέκρουσε σωτήρια. Ο Σκανδιναβός πορτιέρε δεν κατάφερε όμως να αντιδράσει στο 47΄, σε φάση που μετά το γύρισμα του Λημνιού η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα, εκείνος γύρισε για τον Μάνταλο, ο οποίος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε.

Στο 62΄ ο Λημνιός μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το δεξί, απέκρουσε ο Γιόρονεν και στη συνέχεια, ο Γιαννούλης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά άουτ. Τελικά, η ανατροπή για την Εθνική συντελέστηκε στο 70ό λεπτό: ο Γιαννούλης σέντραρε από αριστερά, ο Λημνιός έκανε το γύρισμα, ο Κουλούρης με όλη την εστία μπροστά πλάσαρε πάνω στον Γιόρονεν (!), αλλά στο ριμπάουντ ο Γαλανόπουλος από κοντά έκανε το 2-1, σημειώνοντας το πρώτο γκολ του με τη γαλανόλευκη φανέλα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξέι Εσκόφ (Ρωσία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουρμπέλης – Τόιβιο, Κάουκο

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν Σιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Γιαννούλης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γαλανόπουλος (73΄ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης, Μάνταλος (90΄+3 Μασούρας), Λημνιός, Μπακασέτας, Παυλίδης (64΄ Κουλούρης).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Μάρκου Κάνερβα): Γιόρονεν, Τόιβιο (59΄ Λαμ), Βαλσάνεν, Καμαρά, Σκούλερ (77΄ Γιένσεν), Βαλσάνεν, Σκραμπ (77΄ Σόιρι), Λουντ, Καούκο, Ραϊτάλα, Πούκι.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής του EURO 2020 έχουν ως εξής:
1ος ΟΜΙΛΟΣ

Βουλγαρία-Τσεχία 1-0
Κόσοβο-Αγγλία 0-4

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγ.)
Αγγλία 37-6 22
Τσεχία 13-11 15
Κόσοβο 13-16 11
Βουλγαρία 6-17 6
Μαυροβούνιο 3-13 3

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Λουξεμβούργο-Πορτογαλία 0-2
Σερβία-Ουκρανία 2-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγ.)
Ουκρανία 17-4 20
Πορτογαλία 22-6 17
Σερβία 17-17 14
Λουξεμβούργο 7-16 4
Λιθουανία 5-25 1

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Γερμανία-Βόρεια Ιρλανδία 19/11
Ολλανδία-Εσθονία 19/11

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7αγ.)
Γερμανία 24-6 18
Ολλανδία 19-7 16
Βόρεια Ιρλανδία 8-7 13
Λευκορωσία 4-16 4 -8αγ.
Εσθονία 2-21 1

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Γιβραλτάρ-Ελβετία 1-6
Ιρλανδία-Δανία 1-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 8 αγ.)
Ελβετία 18-6 17
Δανία 23-6 16
Ιρλανδία 7-5 13
Γεωργία 7-11 8
Γιβραλτάρ 3-31 0

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Σλοβακία-Αζερμπαϊτζάν 19/11
Ουαλία-Ουγγαρία 19/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 7αγ.)
Κροατία 17-7 17 -8αγ.
Ουγγαρία 8-9 12
Ουαλία 8-6 11
Σλοβακία 11-11 10
Αζερμπαϊτζάν 5-16 1

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Μάλτα-Νορβηγία 1-2
Ισπανία-Ρουμανία 5-0
Σουηδία-Νησιά Φαρόε 3-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 10 αγ.)
Ισπανία 31-5 26
Σουηδία 23-9 21
Νορβηγία 19-11 17
Ρουμανία 17-15 14
Νησιά Φαρόε 4-30 3
Μάλτα 3-27 3

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Βόρεια Μακεδονία-Ισραήλ 19/11
Λετονία-Αυστρία 19/11
Πολωνία-Σλοβενία 19/11

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 9 αγ.)
Πολωνία 15-3 22
Αυστρία 19-8 19
Σλοβενία 14-8 14
Βόρεια Μακεδονία 11-13 11
Ισραήλ 16-17 11
Λετονία 2-28 0

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Αλβανία-Γαλλία 0-2
Ανδόρα-Τουρκία 0-2
Μολδαβία-Ισλανδία 1-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 10 αγ.)
Γαλλία 25-6 25
Τουρκία 18-3 23
Ισλανδία 14-11 19
Αλβανία 16-14 13
Ανδόρα 3-20 4
Μολδαβία 4-26 3

9ος ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο-Κύπρος 19/11
Σαν Μαρίνο-Ρωσία 19/11
Σκωτία-Καζακστάν 19/11

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 9αγ.)
Βέλγιο 34-2 27
Ρωσία 28-8 21
Σκωτία 13-18 12
Κύπρος 14-14 10
Καζακστάν 12-14 10
Σαν Μαρίνο 1-46 0

10ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΛΛΑΔΑ-Φινλανδία 2-1
Ιταλία-Αρμενία 9-1
Λιχτενστάιν-Βοσνία 0-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 10 αγ.)
Ιταλία 37-4 30
Φινλανδία 16-10 18
Ελλάδα 12-14 14
Βοσνία/Ερζεγοβίνη 20-17 13
Αρμενία 14-25 10
Λιχτενστάιν 2-31 2

 
© Copyright 2020 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport